<p>Már nem a Híd az egyetlen szlovákiai párt, amely ellenzékinek vallja magát, közben együttműködik a Fico-kormánnyal. Ezen a héten csatlakozott hozzá az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek. Ez nemcsak párt- és politikai szempontból figyelemre méltó, hanem tartalmilag is.</p>
Suszterek hatalmon
A pártszempontot most nem taglalom – a párt döntött, és akik nem tagjai, semmi közük hozzá. Politikailag – ha politikán a közvéleményt érintő kérdések igazgatását értjük a közvélemény nevében és érdekében – már más kérdés, mivel az egész társadalmat érinti. A Híd és az Egyszerű Emberek olyan korlátokat állított fel, amelyek eddig nem léteztek az országban. Még Vladimír Mečiarnak és pártjának, a HZDS-nek is hivatalossá kellett tennie az SNS-szel kötött csendes koalíciót, mert ha nem tette volna, a nemzetiek magukkal rántották volna a politikai süllyesztőbe. Más szóval – ha az SNS mint párt büszkén és politikailag korrektebbül viselkedett, mint most a Híd vagy az Egyszerű Emberek, az olyan csoda, amely kétségkívül bekerül a szlovák politika történelmébe. Mert itt és most összekeverik az almát a körtével, azaz az ellenzéki pártokat az uralkodó pártokkal. Persze, nem nyíltan és tisztességesen, hanem ahogy Ivan Gašparovič államfő fogalmazott: „mintha”.
A Híd nemzeti kisebbségekért felelős kormánybiztosa mellé újabb kormánybiztos került, az Egyszerű Emberek jelöltje a roma közösség érdekeit képviseli. Nem egy úgynevezett független hivatal vezetői posztját tölti be (Jegybank, Nemzetbiztonsági Hivatal, Állami Számvevőszék, ombudsman stb.), hanem olyan funkciót, amely közvetlen kapcsolatban áll az államhatalommal. Közben mindkét párt segít a Smernek beszennyezni a politika színterét – mivel minden normális ország szociáldemokrata pártjainak programjában központi helyet foglal el a kisebbségek jogainak védelme és érvényesítése. Minden kisebbségé. Csak Szlovákiában van ez másként, és a Smer ezt a kérdést másokra ruházza át. Hogy értsük egymást: ha az egyiknek sikerül az állampolgárságról szóló törvényben minőségi változtatást elérni vagy kiharcolni azt, hogy Komáromban megmaradjon az „egyetem”, a másiknak azt, hogy javuljanak a romák életkörülményei, az első leszek, aki nyilvánosan megtapsolja őket, és kijelenti, a csendes koalíció megkötésének társadalmilag is volt értelme.
Úgy is értelmezhetjük, hogy a két párt együttműködése a kormányzó párttal politikai befektetés is lehet, de hogy csak azért legyen kormánybiztosuk, hogy a kormányzó pártnak legyen mi mögé bújnia, társadalmi szempontból érthetetlen.
Juraj Hrabko
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.