Nem bízunk a politikusokban

<p>Mikor a politikáról esik szó a beszélgetésekben, megszokott frázisnak számít az a kijelentés, miszerint, az összes politikus csal, lop, és nem érdemes senkire sem szavazni. Egy olyan helyzetben, mikor az államfő újévi beszédében szólítja fel a politikai elitet a társadalom érdekeinek képviseletére, nő a határozatlan szavazók aránya, Igor Matovič és az új pártok tucatjai pedig kifejezetten politikusellenes jelszavakkal kampányolnak, a fenti mondatok nem tűnnek üres pózolásnak.</p>

Hogy miért pont most tűnt fel a jelenség? Két komolyabb oka van a politikusok iránti antipátiának: a gazdasági válság, valamint a jobboldali kormány összeomlása és erkölcsi kudarca.

A gazdasági válság megmutatta, Szlovákiában attól függetlenül romlik az emberek életszínvonala, hogy mit mondanak és tesznek a politikusok. A külföldi befektetők vállalkozókedvének romlása, vagy éppen a bankok hitelezési hajlandóságának csökkenése olyan folyamatok következményei, melyekre a hazai politikusoknak alig van ráhatása, de az állampolgárok biztonságérzetét és életszínvonalát csökkentik. Ilyen körülmények között nehéz elhinni, hogy a politikusok hirtelen olyan csodaszerrel állnak elő a parlamentben, ami valóban jobbá teszi az emberek életét.

Nem használt a közszereplők hitelességének a szlovák kormány elmúlt másfél éve sem. A koalíció torzsalkodásai heti szinten adtak témát a médiának, a pártok folyamatosan képtelennek bizonyultak a megegyezésre, mára pedig teljesen összeomlott a jobboldali együttműködés rendszere. Ez az összeomlás sajátos színezetet kapott azzal, hogy Igor Matovič és az SaS is továbbra is a hagyományos politikai rendszeren kívüli szereplőként szereti magát meghatározni, és a „régi” elitet támadják folyamatosan. Nem csak ők, a választásokon induló huszonhat pártból hat formáció programjának egyetlen sarkalatos pontját képezi, hogy a régi, korrupt politikusokat le kell váltani, helyettük új arcokra és ötletekre van szükség – az emberek érdekében.

A kérdés már csak az, hogy a politikusellenes hangulat miként fogja befolyásolni az MKP és a Híd támogatottságát. A két pártnak is van tartanivalója a tömegek apátiájától, bár kissé más okokból – a gazdasági témákban való tehetetlenség mellett sem a Hídnak, sem pedig az MKP-nak nem sikerült hangzatos sikereket elérnie a kisebbségi ügyek terén. A politikusellenesség él és virul, nem tudni viszont, hogy a szlovák választók apátiáját figyelembe véve a magyar választók távolmaradása mennyiben fogja befolyásolni a két párt eredményeit. Az árulkodó jelek márpedig megvannak: nem véletlenül kapta a krasznahorkai diáktáborban lezajló Bárdos-Bugár vitán a legnagyobb tapsot az a hozzászóló, aki a szócséplést megelégelve kijelentette, ő igazából nagyon szívesen alapítana egy harmadik pártot...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?