Ne lépjünk hármat a csárdásban

<p><span style="font-size: 12px;">Miközben az első világháború egyik leghosszabb és legvéresebb csatájának 100. évfordulójára közösen emlékeznek az egykori kiengesztelhetetlen ellenfelek, Angela Merkel és Francois Hollande arról is kénytelen volt beszélni Verdunben, hogy Európában újra munkálkodik a bezárkózás és a megosztottság, félelmet és gyűlöletet gerjesztve.&nbsp;</span></p>

Érezhetően a menekültválság továbbra is központi téma, és Európa keresi a megoldást. Közben mi, az Európai Unió következő soros elnöke, beintünk, és azt üzenjük innen, a Duna partjáról, Angela, nálunk hármat lépnek a csárdásban. 

A menekültáradat nem jó. Ez valószínűleg minden érintett fél számára közös nevező, még akkor is, ha a kedvező oldalait próbáljuk keresni ennek a másfél éve tartó humanitárius válságnak. Mert ugyan tény, hogy az elöregedő Európának jól jön a friss munkaerő, de mégiscsak jobban örülnénk százezer, nyelveket beszélő, frissen végzett orvosnak és mérnöknek, akiknek a gyerkőcei már a mi anyanyelvünkön érintkeznek a mi gyerekeinkkel az oviban, mint ugyanennyi szíriainak és irakinak, akikről mindössze annyit tudunk, hogy szíriaiak vagy irakiak. Vagy ennyit sem. Ez a munkaerőpiaci érvelés még a legkönnyebben elfogadhatók közé tartozik.  Az ismeretlentől mindenki tart, a probléma irdatlanul összetett, és nagyon kevesen látják a teljes képet. Megoldást viszont mindenki szeretne, lehetőleg azonnal. Ezért nem meglepő és teljesen érthető is, ha szűk baráti vagy családi körben értelmesnek és toleránsnak ismert embertársaink szájából egyszer csak kitolat a traktor. Ugyanígy megnyilatkozni a nyilvánosság előtt már nagyon szerencsétlen lenne, egy államférfitól pedig elfogadhatatlan. 

Robert Fico múlt heti interjújában tett kijelentését, hogy Szlovákia nem multikulturális állam, borzasztó jóhiszeműen kell olvasnunk, hogyne gondoljuk azt, a miniszterelnök bennünket, szlovákiai magyarokat is hirtelen egy kalap alá vett a bevándorlókkal. A kormányfő a jelek szerint folytatja azt a helyenként szélsőséges kommunikációt, amit a márciusi választások előtt a központba helyezett. 

Valaki szólhatna neki, hogy több elemzés is megjelent az utóbbi időben arról, hogy ha ezt folytatja, nem saját magát, hanem a nála radikálisabbakat erősíti, jelen esetben Kotlebáékat. És ha már szólnak neki, azt is mondják meg, hogy július 1-től hat hónapon át a legfontosabb szerepe az lesz az elnökséget vezető ország kormányfőjeként, hogy a sokrétű, sok esetben ellentétes álláspontok között igyekezzen megtalálni a közös nevezőt, hogy közelebb tudja hozni egymáshoz az unió országait – nem csak a menekültkérdés révén. Hatalmas kihívás, ám csodálatos lenne, ha jól teljesítenénk. 
Sokkal nagyobb haszna lenne, ha ezzel, és nem a fenti kijelentésekkel kerülnénk be a nemzetközi sajtóba és köztudatba. Ehhez viszont nem zárkózhatunk be, és a diplomácia legjavát kell hoznunk, ami legtöbbször nem kizárólag a saját érdekeink érvényesítését jelenti, és végképp nem a sajátságos szabályrendszerünk alapján történik. 
Ha nem így teszünk, akkor magunkra maradunk, és úgy járhatunk, mint nagymamám, aki kénytelen volt végigülni az első bálját, miután rögtön az első tánc alatt a partnere megkérdezte tőle, „Magduska, maguknál hármat lépnek a csárdásban?”
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?