<p>Zajlanak az események a kulturális támogatások körül, a szlovákiai struktúrák épp változnak, a magyarországiakkal kapcsolatban pedig átláthatósági problémák jelentek meg. Mit jelent ez összefüggéseiben – arányaiban mekkora összegeket emészt fel a kultúra támogatása? </p>
Mennyit ér egy Isz?
Gondolatkísérletünkben igazodási pontként szerepeljen az Isz mint mértékegység. Egy Isz 450 ezer euró, a nemzetközileg és szakmailag komoly sikereket felmutató Ifjú Szivek Táncszínház körülbelüli éves költségvetésével egyenlő. Az Isz alegysége a Lélegeztetőgép – egy Isz tíz Lélegeztetőgéppel egyenlő, mivel az köztudott, mindent sokkal kevesebb magyarázkodással el lehet költeni lélegeztetőgépre.
A felvidéki magyar civilszervezeteket és intézményeket Pozsony és Budapest is támogatja. Teljes képet kapni a támogatások mértékéről azért problémás, mert a források több helyről érkeznek, ráadásul nem kizárólag a klasszikus értelemben vett civil szféra részére – a listán elférnek az oktatási intézmények, a művelődési központok vagy a DAC-stadion. Egy jól működő rendszerben a társadalmi haszon a cél, más kérdés, mekkora hatékonysággal sikerül megvalósítani a projekteket.
A szlovákiai támogatás hagyományosan szűkmarkú: az idei évig az összes civilszervezetnek 4,4 Isz támogatást különítettek el, ha létrejön a Kisebbségi Kulturális Alap, lesz belőle 8,8. Érdemes megjegyezni, hogy félúton megváltoztatták az Alap előre beharangozott keretösszegeit, a nagy előkészítési folyamatban a magyar közösségre jutó keret egy egész Isz-szel lett kevesebb. Néhány intézmény abban a helyzetben van, hogy nem kell az Alapnál kilincselnie támogatásért (például az Ifjú Szivek), egyébként a másik két színházon kívül nincs olyan szervezet, melynek működését Szlovákia és Magyarország is garantáltan támogatja. Az Ifjú Szivek Magyarországon próbálkozik sikertelenül, a hasonlóval próbálkozó Csemadokot Szlovákiában buktatták el.
A magyarországi támogatások egy része a Bethlen Gábor Alapból érkezik, ha összegezzük a tételeket, 57,8 Isz-nyi összeg jön ki. Jóval több a célzott, irányított támogatás, annak minden előnyével (kiszámíthatóság, gördülékenység) és hátrányával (központosítás). Az arányokból látszik, hogy a magyarországi források nélkül, szlovákiai és nemzetközi forrásokra támaszkodva a magyar civil szféra összeomlana.
Ez az állapot könnyen változhatna is, de ahhoz politikai akarat kellene. Csak hogy pár demagóg adatot említsünk a sokat elemzett botrányokon túl, Bugár Béla az R7-es földügyletekkel annyi pénzt keresett, ami megfelel egy egész Isz-költségvetésnek. A keleti autópálya-építésekre a közlekedési minisztérium 650 Isz-szel többet szándékozott elkölteni, mint amennyit piaci alapon kellene. Tanulság nincs – már azon túl, hogy egyes bevételi források és összegek démonizálásával legfeljebb a saját közösségünkkel tudunk kiszúrni hosszú távon.
(A nyilvános vagyonbevallás nem divat, de szögezzük le, a komment szerzője mellékállásban magyarországi és szlovákiai forrásokkal is dolgozott. Az ebből származó tavalyi jövedelme kerekítve 0,02 Isz-t tett ki.)
A szerző a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala szóvivője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.