Megszakadt a veretlenségünk Brazília ellen

A magyar labdarúgó-válogatott barátságos mérkőzésen 4-1-re kikapott a világbajnok brazil csapattól a Puskás Ferenc-stadionban. Ezzel a brazilok az első győzelmüket aratták a magyarok ellen.

Egy nappal Carlos Alberto Parreira után és - szokásához híven - egy órával a mérkőzés előtt Lothar Matthäus is kihirdette kezdőcsapatát. E szerint a magyar válogatott a Babos - Bodnár, Stark, Molnár B., Pető Z. - Simek, Tóth B., Lipcsei, Huszti - Gera, Kenesei összeállításban kezdi a mérkőzést.

A magyarok szövetségi kapitánya tartja azon véleményét, hogy legyőzhetjük Ronaldinhóékat, ehhez azonban a német szakember szerint arra van szükség, hogy a csapat együtt mozogjon, és ne hagyjon sok szabad területet az ellenfél játékosainak.

A hazai szurkolók mindenesetre példát mutatnak ebben: a keddi, közel huszonnyolcezer rajongót vonzó nyilvános edzést követően szerdán a Kempinski Hotelhez tették át főhadiszállásukat, és legalább százan várakoztak arra, hogy megpillantsák a mérkőzésre készülő sztárokat.

Mintegy 35 ezren foglalták már el a helyüket, míg sokan éppen a bejutásnál tartanak. A több mint 50 éves létesítmény környékét ellepték a drukkerek, de a jegyellenőrzés különösebb zökkenők nélkül zajlik.

A Hotel Stadionnál számos jegyüzér próbálta eladni áruját, több-kevesebb sikerrel. A bemelegítést a magyarok kezdték, s 19:51-kor szinte "felrobbant" a stadion. Villogtak a vakuk, s a leglelkesebb szurkolók óriási tapssal köszöntötték a játékosokat. A brazilok 19:59-kor sétáltak ki, természetesen hatalmas hangzavar kíséretében.

Első félidő

Egyáltalán nem kezdett megilletődötten a magyar csapat, ám azonnal kiderült, hogy a brazilok pillanatok alatt képesek helyzetbe kerülni.

A második percben Huszti húzta vissza Kakát mintegy húsz méterre a magyar kaputól. Roberto Carlos szerencsénkre átengedte a szabadrúgást Juninhónak, aki a keresztléc fölé csavarta a labdát.

Négy perc múlva ismét Kaká tört be a tizenhatoson belülre, de beadása elakadt a magyar védelemben.

A tizedik percben óriási helyzetet hagytak ki a vendégek: Kaká labdájával Fabiano lépett ki a jobbösszekötő helyén, majd tíz méterről laposan a kapufát találta el. A kipattanó labdát Ronaldinho ollózta a magyar kapu fölé.

Ezután viszont a mieink percei követrkeztek: az első magyar lövéssel Bodnár célozta meg Dida kapuját, aztán egy bal oldali szöglet után csorgott el a labda a brazilok gólvonala előtt. Az első negyedóra végén a szép cseleket bemutató Gerát csak szabálytalanul tudták megállítani Cafuék, Kenesei szabadrúgásánál pedig már Didának is játékba kellett avatkoznia.

A meccs második tíz perce egyértelműen a magyar csapaté volt, ezt a periódust Kaká kemény, ám középre tartó lövése zárta le. A 24. percben először veszítettük a labdát a saját térfelünkön, amiért ki s híján góllal fizettünk: Ronaldinho kényszerítőzött Kakával, aki tiszta helyzetből centikkel a bal kapufa mellé lőtt.

A másik oldalon Kenesei éles szögből végzett el szabadrúgást, mely után Dida és a felső léc csak közös erővel tudott hárítani.

A "csoda" azonban csak a 32. percig tartott. Ronaldinho, Fabiano és Kaká egy-egy érintéssel középen gurigázta ki a magyar védelmet, majd a Milan üdvöskéje szép mozdulattól maga elé húzta a labdát, és tíz méterről a léc alá bombázott (0-1).

Három perc múlva ismét Kaká tűnt fel a tizenhatos bal oldalon, a tizenhatosnál kötényt adott Molnárnak, és lőtt. Babos éppen a Petőt megelőző Fabiano elé tenyerelte a labdát, a csatár pedig közelről a hálóba helyezett.

Geráékat kissé megzavarták, de cseppet sem törték le a brazil gólok, továbbra is bátran támadtak, de sem Simek, sem Huszti próbálkozása nem jelentett komoly veszélyt. Az is igaz, hogy a lelkes magyar rohamok több lehetőséget nyitottak az egyébként is gyorsabb brazilok előtt az ellencsapásokra, s a félidő utolsó percében villantak is megint a sárga mezesek: Ronaldinho emelt a bal oldalon megiramodó Roberto Carlos elé, aki tökéletesen centerezett, s az érkező Fabianónak ismét csak a lábát kellett a labdába tennie az újabb brazil gólhoz (0-3).

Második félidő

A szünetben mindkét szövetségi kapitány hármat cserélt, Matthäus Bodort, Juhászt és Torghellét, Parreira pedig három újoncot Edut, Dedét és Mancinit hozta be a pályára. Először úgy tűnt, Matthäus jobbat húzott, Torghelle ugyanis gyönyörűen beforgatta Roque Juniort a tizenhatos bal oldalánál, majd a Gerához passzolt, a magányosan ácsorgó csapatkapitány azonban lyukat rúgott az ötösön, így kihasználatlanul maradt a legnagyobb magyar helyzet.

A következő percekben már Babos Gábor volt a válogatott főszereplője, a Hollandiában légióskodó kapus előbb Juninho távoli lövését, majd Ronaldinho szabadrúgását védte bravúrral.

Az 56. percben szépített a magyar csapat: Torghelle lépett ki a lesre állítással kísérletező brazilok között, és egyedül vezethette a labdát Didára. A kapus elsőre még menteni tudott, a becsúszó Roque Juniorról azonban ismét Torghellére, onnan pedig a hálóba pattant a labda (1-3).

A magyar gól után egy kicsit leült a mérkőzés, majd Molnár Balázs sérülése miatt pár percre félbe is szakadt, hogy aztán a csereként beállt Dvéri lövése ismét felpörgesse a hangulatot.

Aztán a 75. percben brazil kispad Ronaldinho lecseréléséhez kezdett készülődni, a pályán lévő legnagyobb brazil sztár ezt pedig nem hagyta gól nélkül: Alex bal oldali beadása után Tóth Balázs rossz ütemben ugrott fel, Ronaldinho megszelidítette a labdát, elhúzta a kivetődő Babos mellett, és az üres magyar kapuba helyezett (1-4).

Két perc múlva kevésen múlt, hogy válaszolni tudjunk: Szabics alaposan becsapta Dedét a jobb oldalon, tökéletesen adott középre, Huszti fejesét azonban Dida nagy baravúrral szögletre tolta. Nem sokra rá ismét Szabicsnak tapsolt a közönség, lövése azonban elsuhant a felső kapufa felett.

A mérkőzés után a közönség a 4-1-es vereség ellenére megtapsolta a magyar válogatottat.