<p>Nincsenek pontos statisztikák arról, hány orvos hány esetben diagnosztizálta, gyógyította a beteget tévesen, s ezzel állapota romlását vagy akár a páciens halálát okozta. Az érintettek, illetve a hozzátartozók ritkán tesznek panaszt, holott az egészségügyi ellátást felügyelő hivatal kötelessége az esetek alapos kivizsgálása. A bajba jutottak többsége tétlenségét a lassú ügyintézéssel, rossz idegállapotával magyarázza, no meg azzal, hogy a fehérköpenyesek és a laikusok összecsapásából az „egyszerű földi halandó”nem jöhet ki győztesen.</p>
Megelőzni a műhibákat
Az öt éve létrehozott intézmény közzétette a beadványok számát, 2005-től2009első félévéig a szakértők2806panaszt vizsgáltak felül és 609esetben igazolták: műhiba történt.
„Bár a kamara testületileg védi tagjai szakmai, erkölcsi, gazdasági, jogi és szociális érdekeit, nem célunk a hibák elkendőzése. A tévedések elkerülése, de főleg megelőzése érdekében tavaly89 szakmai találkozót szerveztünk a hivatallal, ahol alaposan megvitattuk a kétes eseteket” – hangsúlyozta Milan Dragula orvosprofesszor, a Szlovák Orvosi Kamara elnöke. Rámutatott, gyakran a nem megfelelő kommunikáció vezet rossz döntésekhez. Tavaly felborzolta a kedélyeket egy15 éves lány halála, a hozzátartozók az orvost okolták, ám utólag kiderült, egy banális betegség azért végzett vele, mert eltitkolta orvosa előtt, hogy antibébi tablettát szed. Az ő végzetét a gyógyszerek összeférhetetlensége okozta.
Noha az orvos vétlen volt, a közvélemény ellene fordult.
Örvendetes, hogy a hivatal és a kamara idén is együttműködési szerződés aláírásáról tárgyal, s folytatni kívánják a szakmai találkozók szervezését is. Hiszen a továbbképzés, az ismeretek bővítése, az eszmecsere nélkülözhetetlen, függetlenül attól, általános vagy szakorvosokról van szó. Nem hagyható figyelmen kívül az orvosok túlterheltsége, nem megfelelő társadalmi és anyagi megbecsülése sem, noha ez műhiba esetén nem mentség. Mert a modern gyógyászatban nincs helye a tévedésnek. A társadalom ráruházta az orvosra a betegségek felderítésének és kezelésének mindenterhét. Ugyan„az orvos is ember” – a leg korszerűbb műszerek, amelyek szinte megszólaló képekkel ábrázolják az elváltozásokat, a laboratóriumi vizsgálatok látszólagos pontossága azt eredményezték, hogy az orvostól tévedhetetlenséget követelünk. Holott a tévedés gyakran a kialakult szokásokból származik, az orvost és betegét nemegyszer ezek sodorják veszélybe. Jóllehet az orvos tévedésének első és nyilvánvaló áldozata a páciens, ám a hiba a fehérköpenyest sem kíméli: ő a tévedés második áldozata. (Péterfi Szonya)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.