Küzdelem a Titanicon

<p>Az eurót használó uniós országok kicsit úgy vannak a közös fizetőeszköz használatát lehetővé tevő feltételek teljesítésével, mint Schmitt Pál a magyar helyesírással: beszélnek róla, fontosnak tartják, csak éppen nem tudnak neki megfelelni. A közös európai fizetőeszköznek megvannak a maga előnyei, de az eurót nem kellene mindenáron megmenteni – véli Iveta Radičová.</p>

A miniszterelnök szerint az eurót nem lehet védőhálóval megmenteni, csakis a tagországok gazdaságának talpra állításával – ehhez pedig elkerülhetetlenek a népszerűtlen reformok, amikhez sok esetben nincs meg a politikai mersz.

Decemberben Richard Sulík, a parlament elnöke vetette fel egy B-terv, azaz a koronára való visszatérés vészforgatókönyvének kidolgozását. Akkor gyorsan lehurrogták, mondván, magánvéleményével ne riogassa a mindig eleve ideges befektetőket, pénzpiacokat. A Hospodárske noviny gyorsan kiszámolta, hogy a visszaállás legalább 200 millió eurót emésztene fel, azaz koronában számolva 6,025 milliárdot. Emellett a pánikszerűen újra kibocsátandó korona árfolyama automatikusan mintegy 10-15%-ot gyengülne a korábbi – véglegesnek szánt – korona/euró árfolyamhoz viszonyítva, ami alaposan megdobná a banki hitelt visszafizetők havi törlesztőrészleteit.

Ivan Šramko, a Szlovák Nemzeti Bank korábbi elnöke megjegyezte, a közelmúltban kétszer is pénznemet cseréltünk, vagyis az átállás technikai részlete nem okozna gondot. A probléma gyökere, hogy az eurózóna esetleges szétesése magát az Európai Uniót rengetné meg alapjaiban. A megoldás kulcsa a német–francia tandem kezében van. Ha esetleg az unió e két kulcsfontosságú állama látja úgy, hogy a 750 milliárd euróból emelt pénzügyi védelmi fal sem képes megállítani további államok összeomlását, továbbá a közös fizetőeszközből eredő előnyök már eltörpülnek az euró védelmében megtett fáradozások mellett, akkor valóban el kell gondolkodni egy összehangolt, a pénzügyi zűrzavarokat lehetőleg minimalizáló visszakozáson. Az eurózónába januárban 17. tagállamként belépő Észtország pénzügyminisztere az eurót elsüllyeszthetetlen hajóhoz hasonlította. Szkeptikusok máris megjegyezték, hogy valaha a Titanicot is annak hitték. Az eurózóna a világválság idején a jéghegy szerepét betöltő adóssághegynek ütközött – most folyik a lyukak pánikszerű tömködése. Csak abban az esetben marad felszínen az unió eddigi legnagyobb projektje, ha a társadalmi ellenállást mederben tartva mostantól fogva éveken át takarékos, az adósságokat és kiadásokat lefaragó üzemmódra kapcsolnak át a tagállamok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?