Kompromisszum

<p>Ha sikernek könyveljük el a tankönyvügyben várható döntést, azaz, hogy maradnak a magyar nyelvű helységnevek, megfeledkezünk a dolog lényegéről: arról, hogy a legnagyobb gond az, hogy ez a téma egyáltalán politikai kérdéssé válhatott. A hónapok óta tartó helységnév-használati ügyhöz ez idő alatt szinte minden politikus hozzászólt, mintha csak olyan témáról volna szó, mint mondjuk a választási rendszer módosítása. A diskurzus során a legképtelenebb ötletek is elhangzottak. Például az, amely a „Bratislava-Pozsonyból Košice-Kassára utazunk” típusú gyöngyszemekkel írta volna tele az iskolai könyveket.</p>

A történet lényegét jól illusztrálja, hogy ez a nyelvújító bravúr éppen a kisebbségekért felelős miniszterelnökhelyettes agyából pattant ki, aki ezt ráadásul a magyarok felé tett gesztusként próbálta eladni kétnyelvűség címszó alatt, akkor ugyanis az volt az aktuális szakminisztériumi álláspont, hogy a helységnevek csak szlovákul szerepelhetnek a könyvekben.

A diskurzus során – értelemszerűen – az MKP volt az egyik leggyakoribb hozzászóló. Ezzel azonban csak legitimizálta a kérdés politikai ügyként való kezelését.

Márpedig az iskolai tankönyvek tartalma nem lehet politikai ügy. Nem a politikai pártok kompetenciájába tartozik ugyanis annak az eldöntése, hogy mi a megfelelő tananyag negyedikesek, hatodikosok vagy kilencedikesek számára. Nem a parlamentben szokás eldönteni, hogy a törteket ötödikben vagy már harmadikban kezdjék-e tanítani. Így egy esetleges kompromisszum sem az iskolások és az oktatás érdekeit veszi alapul, hanem a politikai pártokét. Még abban a ritka esetben is gond ez, ha a kettő véletlenül egybeesik. Azon kívül, hogy a tankönyv-ügyben elfogadott alku olyan kérdésben köttetett, ahol a politikának semmi keresnivalója, elkendőzi a kisebbségi (és többségi) oktatás még nagyobb problémáját – azt, hogy az alapkoncepció az államalkotó nemzet kiváltságos pozícióján alapszik, s nem törekszik a multikulturalitás és a sokszínűség elfogadtatására.

Azzal, hogy az államhatalom egyre mélyebbre hatol a civil élet szféráiba, a totális állam koncepciójához közelít, amely az élet minden területét szabályozni akarja, mégpedig a saját érdekei alapján. Ez pedig messziről sem kisebbségi probléma, hanem a teljes demokratikus társadalomé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?