<p>A világ és Európa politikája képes néhány hét alatt megváltozni. Aminél fontosabb téma eddig nem volt, az hirtelen teljesen a háttérbe szorul egy új, még nagyobb probléma miatt. </p>
Észszerű megoldások
A politikusok, akik eddig képtelenek voltak a kompromiszszumra, egy pillanat alatt megtalálják a közös hangot, vagy egyszerűen lepattintják a problémát, mert van fontosabb. Ezért gyakran úgy tűnik, hogy a viták és a gondok nem is valódiak, mert amikor hirtelen megjelenik a politikai akarat, akkor megoldás is van, vagy amikor a problémából már nem lehet politikai tőkét kovácsolni, akkor az egészet egyszerűen mellékvágányra teszik, és kész, mindenki elfelejti. Görögország és az eurózóna problémája egy gazdasági részből – nincs tőke, nincs hitel –, és egy politikai részből – bizalmi válság – állt. És bár a történet végére egyiket sem sikerült teljesen megoldani, egy még nagyobb hullám elmosta az egészet. Az a furcsa helyzet állt elő, hogy Alekszisz Ciprasz elveszítette „szabadságharcát” a rossz Európai Unióval és a nemzetközi hitelezőkkel szemben, szinte kapitulált egy-két hónapja, de a görögök a hétvégén mégis újraválasztották. Hiába harsogta a sajtó az elmúlt napokban, hogy a görög miniszterelnöknek és pártjának befellegzett, jönnek vissza a tradicionális pártok, a görögök mégis annak hittek, aki hónapokon keresztül a szívével, és nem az eszével harcolt az európai partnerek és a nemzetközi bankrendszer ellen. Nem akarok ebből túl összetett következtetéseket levonni, de úgy tűnik, a választói akaratot szerencsére még mindig nem lehet tökéletesen lemodellezni, így születnek a meglepetések. Bár pontosan ugyanazok kerülnek hatalomra, mint akik eddig voltak, a világ, de főleg Európa már teljesen máshol tart, mint fél éve. Kinek van most kedve és ideje háborúzni a görög miniszterelnökkel? Valószínűleg senkinek, sőt, a korábbinál sokkal elnézőbbek lesznek Görögországgal, mert az EU-nak a menekültválság miatt egy működő Görögországra van szüksége, nem pedig egy béna kacsára. Ha a görögök megígérik, hogy az eddigieknél csak egy kicsivel többet tesznek a menekültáradat megfékezéséért, nyert ügyük van. Mert úgy tűnik, végső soron nem a pénz a fontos az unióban, hanem a biztonságérzet. Hiába került a görög cirkusz a többszörösébe annak, mint amiből a menekültválságot meg lehetne oldani, most egész Európa inkább a menekültekkel foglalkozik, és nem a görögökkel. A kérdés csak az, vajon mi lesz az a még komolyabb ügy, ami rákényszeríti az európai politikusokat, hogy a menekültügyet is racionálisan oldják meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.