<p>De hová tűnt Damon Hill? Illetve bocsánat, hová tűnt Bárdos Gyula? – kérdezhették sokan az elmúlt három évben, miután a nagy MKP kettészakadt, és megalakult a Híd. Az azóta egyre nemzetibb húrokat pengető MKP vezetésébe mintha Bárdos nem is passzolt volna bele.</p>
Egérút
És bár ott volt, úgy tűnt, mintha tényleg nem lett volna ott. A 2010-es kampány idején, amelybe Csáky belebukott, ugyan Bárdos volt a párt kampányfőnöke, de a párt nem úgy kommunikált, ahogyan a kampányfőnök, hanem ahogyan az elnök akarta, és talán épp ez szorította ki a parlamentből. Berényi elnöksége alatt Bárdos a párt Országos Tanácsának elnöke, a párt afféle második embere. Keveset hallatta a hangját. Talán vállalhatott volna többet. Talán elgondolkodhatott volna az elnöki poszton. A támogatása meglett volna.
Az, hogy mostantól ő a Csemadok elnöke, két dolgot jelenthet. Vagy azt, hogy Bárdos egy ütőképes, közéleti témákban rendszeresen állást foglaló szervezetté (afféle második Kerekasztallá) akarja gyúrni a Csemadokot, vagy azt, hogy keresett magának egy újabb alibipozíciót, amelynek formális jelentősége van, gyakorlati viszont nincs. Mert hát ki hallott az elmúlt években a Csemadok-elnökről? Senki. Az alapszervezetek léteznek, őrzik a hagyományt, ápolják a kultúrát, meg amit annak gondolnak, és mindenki örül, hogy ez a Kárpát-medence legnagyobb társadalmi szervezete. Van is egy széki nóta-parafrázis, hogy aszongya: „nem adok, mert nem kapok, én vagyok a Csemadok”. Jól is tette Hrubík Béla leköszönő elnök, hogy szombaton megköszönte Orbán Viktornak a magyarországi támogatást, amelyből a szervezet napjait (és éveit) tengeti.
Az új elnök természetesen újítani akar. A Csemadok viszont nem az a szervezet, amelyet az ember megfog, aztán jól megváltoztat. A tagságot olyanok alkotják, akik évtizedek óta tagok, és ezeknek csak egy kis része aktív. Ezek valószínűleg azért aktívak, mert azt csinálják, amit szeretnek, amihez értenek, amihez kedvük van a helyi alapszervezetben. Ha valaki azzal jön majd: csináljatok mást, nem biztos, hogy fog nekik tetszeni. És hogy a fiatalok számára mitől lenne vonzó a Csemadok, azt meg még elképzelni is csak szívós és keserves agymunka árán lehet. Bárdos talán azon is elgondolkodhatna, nem abszurd-e pártfüggetlen szervezetnek nevezni a Csemadokot, amikor vezetői általában az MKP politikusai. De hát így van ez jól. Egyes falvakban meg van hidas meg emkápés Csemadok is. Fő a békesség.
Szóval úgy tűnik, Bárdos megint egérutat nyert. Aztán lehet, hogy meglepődünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.