Bonyolódó sakkjátszma

<p>A választás a demokrácia egyik legizgalmasabb része. A ki kivel és milyen feltételek mellett kérdések találgatása kétségtelenül valódi sakkjátszmává teszi az eseményt. Ha a határon túli magyarok is megkapják a magyarországi voksolás jogát, elemző legyen a talpán, aki meg meri becsülni annak majdani kimenetelét.</p>

Most tekintsünk el attól a nem kis problémától, mennyire van elvi joguk szavazni az életvitelszerűen nem Magyarországon élő magyaroknak. A magyar külhoni választójog, bár vannak hasonló példák, mégis más lesz, mint akár a közép-európai államok megoldási formulái. A magyar eset abban tér el a szlováktól, hogy lényegesen több magyart érinthet a Duna északi oldalán, mint szlovákot a déli oldalon. A romántól annyiban lehet más, hogy szinte valamennyi szomszédos országra kiterjed, nem csupán egyre, még ha annak kettős állampolgárai sok százezren vannak, és ugyanazon a nyelven beszélnek is. Mivel Magyarország széles körű, származáson alapuló választójogban gondolkodik, tízezres tengeren túli választóval is számolni kell. Erre jogosult személyek azonban nem csupán az Újvilágban és Ausztráliában élnek. Ezen államok mellett van egy olyan távoli ország, ahol szintén nagyon sok magyar származású ember él, mégpedig Izrael. Ismert tény, hogy már csak a kultúrkör okán is, ezek a potenciális választók jelentősen eltérő politikai preferenciákkal rendelkeznek, amihez szorosan kötődik a választási hajlandóság is. Ha az új magyar voksolási rendszer az előbb leírt alapokból indul ki, a többi között azt is nehezebb lesz meghatározni, hogy egy határon túliak szavazataival parlamentbe jutó képviselő inkább kinek köszönheti a mandátumát: egy ősei földjén élő nemzeti érzelmű erdélyinek vagy egy délvidéki származású liberális izraeli állampolgár szavazatának? Az ilyen eset már csak azért is lehetséges lesz, mivel csak korlátozott számú határon túli jut be az Országházba. Az új választási rendszerben így sajnos az is benne rejlik, hogy egymás ellen tudja fordítani az egyes határon túli nemzettesteket.

A határon túli magyarok választójoga egyedi lesz annak minden előnyével és hátrányával. Az is nyilvánvaló, hogy egy választójogi módosítás gyakran azért születik, hogy az éppen hatalmon lévő garnitúra számára biztosítson jobb kiindulási pozíciót. Nagy tehát a Fidesz felelőssége. A magyarországiak és a határon túliak érdekeinek figyelembe vétele mellett bizony meg kell fontolnia, hogy a párt maga nyerhet-e valamit ezzel a választási rendszerrel vagy sem.

Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?