Black Friday

Black Friday

Ma van fekete péntek, közismertebb angol nevén Black Friday. Akiknek fogalmuk sincs arról, mit is rejt a szókapcsolat, kérem, ne olvassanak tovább, őrizzék meg egyediségüket.

Azon kisszámú szerencsés embercsoporthoz tartoznak ugyanis, amelyet még nem fertőzött meg az agymosott reklámszakemberek és külföldi üzletláncok által terjesztett amerikai konzumidiotizmus legújabb őrülete.

E sorok írója már annak sem örült, hogy az egyik legnagyobb keresztény ünnep, a karácsony az emberek többsége számára rég elvesztette eredeti értelmét. A karácsonyról és az azt megelőző adventi időszakról a többségnek ma csak a vásárlás, a rohanás, a túlzsúfolt plázák jutnak az eszébe. A négy adventi vasárnapot a kereskedők eddig is arra használták fel, hogy a lehető legtöbb embert csalogassák az üzletekbe. A vas-, réz-, ezüst- és aranyvasárnapi kiárusításoknak azonban legalább némi köze volt az adventi ünnepkörhöz.

Idén azonban már hetek óta bombáznak bennünket a Black Friday-jel. A fekete péntek ma a falusi házuk előtti padon trécselő nyugdíjasok között is beszédtéma. Sokuknak ugyan fogalma sincs arról, mi is ez, a lényeg, hogy ezen a napon minden olcsóbb. Csak gratulálhatunk a reklámszakembereknek. Egy újabb olyan amerikai őrületet sikerült ránk erőszakolniuk, amelyhez semmi, de valóban semmi közünk. A fekete péntek csaknem ötven éve ugyanis az amerikaiak legnagyobb ünnepe, a hálaadást követő péntek az Amerikai Egyesült Államokban, amely hagyományosan az ottani karácsonyi bevásárlási szezon kezdete.

ÓVATOSAN A FEKETE PÉNTEKKEL, NE VEGYEN MEG BÁRMIT!

Az első hálaadást a hagyományok szerint 1621-ben ünnepelték az európai vallásüldözések elől Amerikába menekült telepesek, akiket egy ottani indián törzs segített. A történet szerint az őszi bőséges termés után az életben maradt 51 telepes vezetője, William Bradford nagy ünnepséget rendezett, ahová az indiánokat is meghívták. Később persze – jó amerikai szokáshoz híven – az összes indiánt lemészárolták. Az 1970-es évek óta hálaadáskor az indián áldozatok emlékére ezért a bennszülött aktivisták minden évben nemzeti gyásznapot tartanak. Lelkük rajta, mindenki úgy ünnepli a saját ünnepeit, ahogy neki tetszik. Mi közünk azonban nekünk ehhez? Semmi. Ugyanúgy, ahogy a fekete péntekhez sem. Az egésznek a lényege ugyanis az, hogy sokan a hálaadást követő péntekre is szabadságot vesznek ki az Egyesült Államokban, amit az ottani kereskedők a karácsonyi kiárusítások beindítására használnak ki. A fekete péntek nevet még 1966-ban a philadelphiai rendőrség adta a hálaadást követő napnak, arra utalva, hogy a kiárusítások miatt hatalmas dugók alakultak ki az utakon. Tekintettel a közelgő karácsonyi ünnepekre, nem ártana betartani legalább a hetedik parancsolatot: ne lopj! A hálaadás ünnepe a fekete péntekkel együtt az amerikaiaké. Ne vegyük el tőlük! Van nekünk elég olyan ünnepnapunk, amely révén szabadjára engedhetjük konzumidióta énünket.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?