Az SaS tündöklése és…

<p>A kormányalakításnak vannak nyertesei és vesztesei. Az SDKÚ például – kis túlzással – csak nyert a nagy osztogatásban, a Híd nem tudott szabadulni a magyar pártokra vonatkozó sztereotípiák fogságából, a KDH kissé megsértődött, az SaS viszont több fontos pozíciót is megkapott. Sulíkék látszólag nyeregben vannak, a párt mégis akkora hibákat követett el az elmúlt héten, hogy azok hosszú távon könnyen a vesztüket okozhatják.</p>

Az 1998 óta megalakult három jobboldali kormány közös jellemzője, hogy helyet kapott bennük egy frissen alakult, a politikából kiábrándult voksolók szavazataira építő párt, amely aztán négy év után kifulladt, majd eltűnt a közéletből. Addigra kiábrándultak belőlük a szavazóik. A Polgári Egyetértés Pártja (emlékszik rájuk még valaki?) Rudolf Schuster államfőcsináló intézményeként híresült el, Pavol Rusko ambiciózus ANO-ja pedig a médiamágnás korrupciós ügyeibe bukott bele. Példájuk intő jelként áll a Szabadság és Szolidaritás előtt: az ígéreteket be kell tartani, a választókkal törődni illik.

Ehhez képest az SaS első hete igencsak rosszul indult. Programjuk két fontos tételének lőttek, a marihuána dekriminalizációja kútba esett, és az azonos neműek regisztrált partnerségéből sem lesz semmi. Sulíkék harmadik nagy ígérete, a járulékbónusz ugyan bekerült az előzetes célkitűzések közé, de úgy tűnik, rövid távon semmi sem valósul meg belőle. Vajon mit érezhet egy választó, aki azt látja, hogy választott pártja napok alatt feladja az alapelveit?

Történt rosszabb is, az SaS nyilvánosságra hozta jelöltjei nevét a kibokszolt kormányposztokra. A szakmaiságra mindig annyira kényes Richard Sulík a parlament elnöke lesz. Szimbolikus, erőt sugárzó poszt – csak egyáltalán semmi köze sincs Sulík képzettségéhez. A reklámguru Juraj Miškov jelölése a gazdasági miniszteri posztra szintén aggályos, a semmiből SaS-es kulcsfigurává váló Daniel Krajcer kulturális miniszteri posztja pedig a vicc kategóriába tartozik. Nem mintha az SaS jelöltjei rosszabbak lennének az átlagosnál, de arról a pártról beszélünk, amely azzal kampányolt, hogy szakmaiságot visz a politikába. Ez egy újabb megszegett ígéret, és még nem is volt szó Igor Matovič ámokfutásáról, aki megmutatta, hogyan (nem) képzeli el a párt a korrupció elleni harcot.

Szóljon az SaS mentségére, hogy egy fontos ígéretüket kilencven napon belül megvalósítják. A héten kiderült, hogy mégis kiírják a párt által kezdeményezett népszavazást. A hatmillió eurós költségekkel járó voksolás során kiderülhet például az, hogy akarjuk-e kétharmadára csökkenteni a parlament létszámát. Apropó, egy érvényes népszavazáshoz a választópolgárok felének az urnákhoz kell járulnia.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?