A védelmi pénz

<p>Az elmúlt négy évben ezeken a hasábokon viszonylag kevés jót írhattunk a Fico-kormányról. A párizsi merényleteket követően azonban a kezdeti, kötelező kampányszagú verbális kilengés &ndash; a menekültek és a terroristák összemosása &ndash; után az egyedüli jónak mondható lépést hozta meg.</p>

A Biztonsági Tanács tegnapi ülésén a belügyminiszter elmondta, „békeidőben” átlag napi 450 járőr teljesít szolgálatot. Ez a korábban csak bennfentesek számára ismert szám alapesetben akár alacsonynak is tűnhet. Az is. Matematikailag e 49 ezer négyzetkilométeres ország 108 négyzetkilométerére jut két rendőr. Párizst követően nálunk is fokozták a biztonsági szervek készültségi szintjét, a járőröket is megháromszorozták. Az 1200 járőr, ami 2400 rendőrt jelent, a jelenlegi, 20 000 körüli állománnyal nem tartható fenn az idők végezetéig. A létszám növelése tehát indokolt. A probléma az, hogy most azonnal lenne szükség több rendőrre, és ilyenek készen nem sétálnak az utcákon, mint mondjuk a virágkötők, vagy a Linux-rendszergazdák. A rendőrség „felhizlalása” hároméves folyamat lesz. Addig a hadsereg nyújt segítséget. 800 katonát azonnali hatállyal átvezényelnek, a rendőrökkel fognak vegyes járőröket alkotni. Erre már a kilencvenes évek elején is volt példa, amikor a rendszerváltás után hirtelen nagyon megromlott a közbiztonság. Közép- és hosszabb távon viszont nem feltétlenül helyeselhető a hadsereg létszámának emelése. A terrorizmus elleni harc nem reguláris háború. A szlovák hadsereg létszáma és felszereltsége csak elméletileg teszi lehetővé, hogy harci feladatokba kapcsolódjon ezen a téren, de parlamenti felhatalmazást valószínűleg nem kapna hozzá. Belföldön pedig inkább a rendőrség és a titkosszolgálatok végzik ezt a tevékenységet. A hadsereg létszáma megfelel az ország méretének. Sokkal inkább műszaki fejlesztésre szorulna. Ha együtt volna az a pénz, amit a rendszerváltás óta „takarításra” és más gyanús tenderekre költöttek a védelmi tárcánál, valószínűleg nem küzdene ilyen gondokkal. A legneuralgikusabb pont a titkosszolgálatok létszámának növelése. Ezekből a katonai hírszerzés és az elhárítás összevonása után kettő van. A nyilvánosság azonban nem elsősorban a szisztematikus elemző munkájukról ismeri őket. A katonai elhárítás legutóbb közpénzek „elhárítása” miatt került a sajtóérdeklődés középpontjába, az SIS pedig Vladimír Mečiar óta nem tudta levetkőzni a mindenkori kormányhadseregi imázsát, amelynek a Gorilla-ügy aztán már végképp nem használt. Valószínűleg az adófizetők leginkább e két testület feltunningolására sajnálnák a közpénzeket, lehet, hogy joggal. A biztonságnak ára van, amelyet az eddigi kormányok, valós veszély híján, rendre nem akartak megfizetni. Azt gondolták, a meglevő erőforrásokkal úgy-ahogy fenn lehet tartani a biztonság látszatát. Amikor azonban a terror kéri a „védelmi pénzt”, nincs hova hátrálni. Az biztos, hogy ez drága lesz nekünk. De inkább legyen drága, csak ne fájjon.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?