<p>Nem kellett sokáig várni a megyei választások után, hogy a szlovák kormányfő előrukkoljon a megyék redukálásának ötletével. Ne hagyjuk azonban becsapni magunkat a számmágiával.<br /> </p>
A 3 + 1-es blöffben bízva
Valószínűleg csupán álca ez a hatáskörök és a velük járó pénzeszközök elvonásának leplezésére, és az újabb centralizációra, ha egyáltalán a Smerben komolyan veszik a dolgot.
Várható volt, hogy Fico az alacsony részvételt ürügyként felhasználva újra előveszi a megyék számának csökkentésére vonatkozó 3 + 1-es tervét. S mindezt a szokásos módon olcsó populizmusba csomagolja: túl sok a megye meg a képviselő, csökkentsük a számukat és spóroljunk rajtuk, elvégre az emberek sokadszor tették nyilvánvalóvá, hogy nem érdekli őket a dolog.
Az egész, ahogy az már Fico terveivel lenni szokott, több helyen is sántít. Először is már soha nem tudjuk meg, mi lett volna, ha a megyei önkormányzati rendszer a történelmi régiókkal indul és nem a Mečiar-féle területi felosztással. De azért még mindig megérdemelne egy esélyt a történelmi régiókat figyelembe vevő területi elrendezés, miközben a Smer a mečiari meg a kommunista felosztás közötti dilemmát erőlteti, s ebben partnerre lel néhány ellenzéki erőben (Matovič, Sulík?). Mindenesetre tény, hogy 3 + 1-es felosztás esetén a megyék nem közelebb, hanem még távolabb kerülnek a polgároktól.
Másodszor, egyáltalán nem biztos, hogy a kevesebb megye kevesebb kiadást és alkalmazottat jelentene, különösen nem a Smer rendezésében. Kaliňák közigazgatási reformja (ESO) ennek egyik ékes példája lehet.
Harmadszor, lehet, hogy az egészet nem is gondolják komolyan, ez is csak egy újabb programpont Fico elnökválasztási kampányában, aztán el lesz felejtve. Elvégre túl sok párttag lett megyeelnök meg képviselő, nem rúghatják ki alóluk a széket.
Ha azonban mégis komolyan gondolják a tervet, az nagy rizikót jelent. Mert akkor aligha elégednek meg a megyék számának csökkentésével, ez valószínűleg csak az elterelő hadművelet, az igazi cél a hatáskörök és a hozzájuk járó pénzeszközök elvonása a megyéktől és vissza-központosítása országos szintre. A még nagyobb centralizáció még nagyobb hatalmat adna a kormánynak és gyakorlatilag a megyei szintű önkormányzatiság végét jelenthetné. Ez a 3 + 1 igazi veszélye, s ezért jobb lenne, ha kiderülne, hogy az egész csak blöff, része a populista kampánynak, aztán mehet a süllyesztőbe.
A szerző a Comenius Egyetem Politológia Tanszékének oktatója és a Híd frakcióvezetőjének gazdasági tanácsadója
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.