<p>A keddi brüsszeli terrortámadások után egyre több szakértő állítja, hogy az európai repterek legkockázatosabb részei az indulási, illetve az érkezési terminálok, tehát azok a helyek, ahol a legtöbb ember tartózkodik.</p>
Veszélyes a terminálokban időzni
Az Európai Bizottságban már készül egy rendelet, amely szigorítani fogja az Európai Unió repülőtereinek biztonságát, a javasolt intézkedések egyike bizonyára az lesz, hogy az utasok és az őket kísérő személyek már a terminál bejáratánál átessenek a detektoros ellenőrzésen.
A dél-amerikai vagy oroszországi repülőterek többségén már most is elképzelhetetlen, hogy valaki biztonsági ellenőrzés nélkül bejusson az érkezési csarnokba. Az izraeli repülőterek környékén több kilométeres védelmi zónák vannak, néhol már három kilométerre a terminál előtt ellenőrzik az utasokat. „Európában eddig nem voltunk megszokva ilyen terrortámadásokra, ezért a biztonsági intézkedések többsége csak a repülővel utazók ellenőrzésére összpontosít, a terminálokba viszont bárki szabadon bejuthat, ez az igazi kockázat” – mondta lapunknak neve elhallgatása mellett a schwechati repülőtér VIAS Security nevű utasbiztonsági részlegének alkalmazottja.
A terrortámadásokat szerinte lehetetlen száz százalékra kiszűrni, de a különböző óvintézkedések és korlátozások jelentősen megnehezíthetik a támadók dolgát. „Az utasok csomagjainak röntgenfelvételein sem látni minden tárgyat száz százalékra. Ha valaki például egy bombát szétszed 15 darabra, és ezeket 15 embernek sikerül külön-külön kofferben átcsempésznie a röntgenberendezésen, akkor előfordulhat, hogy már az ellenőrzés utáni zónában vagy a repülőben robbant. A szemléletesség kedvéért például a TNT-robbanóanyagnak ugyanolyan színe van a röntgenfelvételeken, mint bármilyen élelmiszernek. A detonátor egy pár centiméteres nagyon vékony fémdarab, ami a kofferekben levő mobiltöltők, kábelek közt is könnyen elveszik. Természetesen mi tudjuk, mit kell keresni, s ha valaki ilyesvalamit akarna átcsempészni, nagy valószínűséggel észrevennénk, de száz százalékra ezt sem tudja senki garantálni” – részletezte az utasbiztonsági cég munkatársa. Bár gyakran hallja, ahogy az utasok panaszkodnak a túlzott szigorra az ellenőrzések során, a brüsszeli terrortámadásokhoz hasonló események után szerinte mindenki tudatosítja, miért szükséges az ellenőrzés. „Ha két repülőt állítanánk egymás mellé, és az egyikbe csak biztonsági ellenőrzés után lehetne beszállni, a másikba viszont ellenőrzés nélkül, akkor meggyőződésem, hogy az ellenőrzött repülőnél sokkal hosszabb sor várakozna” – fűzte hozzá. Egyébként a schwechati reptéren már voltak szemtanúi terrormerényletnek. 1985-ben az El Al izraeli légitársaság gépére várakozó utasokra három támadó néhány másodperc alatt több kézigránátot dobott, és több mint ezer lövést adott le rájuk. Három utas – két osztrák és egy izraeli állampolgár – meghalt, és több mint negyvenen megsebesültek, voltak köztük magyar állampolgárok is. A támadók lopott autóval szöktek el a helyszínről.
Az amerikai Stratfor stratégiai elemzőcsoport tegnap közzétett jelentése szerint a brüsszeli merényletek után elkerülhetetlen szigorítani a biztonsági óvintézkedéseket Európa és az Amerikai Egyesült Államok repülőterein. „Az indulási és érkezési terminálok rendkívül kockázatosak, tekintettel arra, milyen könnyen lehet fegyverrel vagy robbanószerrel bejutni anélkül, hogy a támadókat lelepleznék. Az utasoknak, illetve az őket kísérő személyeknek ezért minimális időt kellene tölteniük ezekben a zónákban” – ajánlja a Stratfor. A szigorított uniós normák bizonyára még idén hatályba lépnek, de nem kizárt, már azelőtt több európai repülőtér önmagától bevezeti a terminálok bejáratainál a biztonsági ellenőrzést.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.