<p>Január 9-től megszünteti összes pozsonyi járatát a német Lufthansa. Ezt követően már csak egy nemzeti légitársaság – a cseh ČSA – indít gépeket a szlovák légikikötőből. Ezáltal alaposan megváltoznak az árak pozsonyi indulással, a szlovák reptér még drágább lett. Összehasonlításunkból kiderül, hogy budapesti vagy bécsi indulással sokkal kedvezőbb a jegyek ára, a legtöbb esetben sok ezer koronát takaríthatunk meg.</p>
A pozsonyi reptér a legdrágább a régióban
SZABÓ LÁSZLÓ
2006-ban, amikor Róbert Fico szlovák kormányfő leállította a reptér privatizációját, egyik legfőbb érve az volt, hogy a pozsonyi reptér olcsóbb, mint a környező repterek és a privatizáción győztes bécsi tulajdonos megjelenését követően olyan drága lenne a pozsonyi is, mint az osztrák reptér. A szakemberek már akkor látták, ami csaknem másfél évvel a privatizációt követően valóság lett: a szlovák légikikötő értéke jelentősen csökkent, azóta minimális fejlesztés történt, kivonulnak a légitársaságok, egyre kevesebb lesz a járat, rövid emelkedést követően emelkedik ugyan az utasok száma, hosszútávon azonban zuhanás várható, és mindennek ellenére egyre drágább lesz a reptér. Nem szerette volna a kormányfő azt sem, hogy fapados reptérré süllyedjen a pozsonyi, napjainkban pedig még a fapadosok is távoznak Pozsonyból.
Olcsó repülőjegyekre vadásztunk
Összehasonlításunkban egy Bálint-napi hétvégére kerestünk egy öt napos jegyet európai nagyvárosokba, és két amerikai városba. Egy párizsi hosszú hétvége esetében Bécsből éri meg a leginkább indulni, ott a SkyEurope kínálja a legjobb árakat. Amszterdamba és Moszkvába is olcsóbb a bécsi kikötő, de az összes többi vizsgált város esetében – Helszinki, Colombo, Brüsszel, New York, San Francisco, Lisszabon, Isztambul, Berlin, Sydney, Bangkok és Toronto – a budapesti indulás bizonyult a legolcsóbb megoldásnak. Pozsony olyan városok esetében sem tudott győzni, ahová van fapados vagy pedig közvetlen járat. Ilyen például Moszkva, ahová az orosz Aeroflot heti két járatot üzemeltet, de még így is drágább, mint Bécsből vagy Budapestről.
Megvizsgáltunk néhány tengerentúli várost is, itt még magasabb különbségek vannak, mint az európai nagyvárosok esetében. Ha valaki ragaszkodna a pozsonyi induláshoz egy Sydney-i út során, akkor egyszer annyit kell kifizessen, mintha Budapestről indulna. A különbség csaknem 30 ezer korona.
Az vizsgált dátumok természetesen véletlenszerűek, a táblázatban szereplő árak nem minden esetben a legolcsóbbak. Ha valaki rugalmas, és néhány nappal tudja módosítani az indulás/érkezés időpontját, akkor sok esetben a jelzett összegeknél átlagosan 20 százalékkal is olcsóbban repülhet.
Miért drága a reptér?
A pozsonyi repülőtér egyik hátránya, hogy a cseh ČSA légitársaságon kívül –a Lufthansa kivonulása után – már egy légitársaság sem biztosít átszállással elérhető városokat. Ami pedig a ČSA kínálatban van, az a legtöbb esetben nem konkurál az magyar és az osztrák áraknak. Az Aeroflot üzemeltet még heti két járatot Moszkvába, de ez inkább az orosz fővárosba repülő utasoknak szól, semmint átszállásra. A fapadosok pedig a legtöbb esetben csak napi egy járatot üzemeltetnek Pozsonyból egy-egy városba, ezek pedig sokszor vagy nagyon korán, vagy pedig éjszaka repülnek. Egy példa: Pozsonyból Párizsba közvetlenül napi egy járattal juthatunk el – reggeli indulással. Ezzel szemben Bécsből naponta 8 gép indul a francia fővárosba. Így a légitársaságok harcolnak az utasokért és ez meglátszik az jegyek árán is, azaz olcsóbb jegyhez jutunk, és még válogathatunk az indulási időpontok közül.
Igaz ugyan, hogy a repülőtéri illetékek még mindig alacsonyabbak a pozsonyi indulás esetén, ám az utast csak ritkán érdeklik a részletek, inkább az a döntő egy jegy vásárlásakor, hogy mennyibe kerül a jegy az illetékekkel. Mint ahogy az a felmérésből kiderül, a másik két vizsgált repülőtér esetében minden esetben olcsóbb a végösszeg.
Mi várható?
A jövőben az utasok száma várhatóan nem emelkedik, inkább csökkenés lesz a pozsonyi reptéren, hiszen a legtöbb utas már a budapesti vagy a bécsi repülőteret választja. A Lufthansa kivonulásával tovább szűkül a kínálat, több fapados pedig megszünteti vagy csökkenti a járatok számát. Új légitársaság érkezése szinte kizárt. Emelkedést csak a nyári charter-idény hozhat, de ez csak a forgalom növelésével jár, a reptér által kínált utazási lehetőségeket ez nem befolyásolja. Másfél éve még 11 milliárd koronát ért repülőtér, folyamatosan emelkedett az utasok-, a célállomások- és a légitársaságok száma. Másfél évvel a privatizáció leállítása után pedig kivonulásokról, járatok megszüntetéséről, és csökkenő utasforgalomról szólnak a hírek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.