Meglepetés: a lettek legyőzték a szlovákokat

<p>Az első három mérkőzését elvesztő lett válogatott óriási meglepetésre 5:3-ra legyőzte a tavaly ezüstérmes szlovák nemzeti együttest a finn&ndash;svéd közös rendezésű jégkorong-világbajnokság H csoportjában.</p>

Gyors lett góllal indult a találkozó: Cipulis a 15. másodpercben egy bedobás után meglepte Staňa kapust – 0:1. Ez volt a világbajnokság eddigi leggyorsabb gólja. A válasz nem sokáig váratott magára: a németek elleni találkozó hőse, Tomáš Záborský alig egy perc múlva egyenlített – 1:1. A lettek azonban a 13. percben újra előnybe kerültek – Darzins értékesítette a büntetőt, amelyhez azért jutott a balti csapat, mert Mezei a kapus előtti területen kézzel a koronghoz. A lettek vérszemet kaptak, a 18. percben Girgensons emberelőnyből megszerezte a harmadik góljukat – 1:3. Vladimír Vůjtek szövetségi kapitány a második harmadban már Jaroslav Janust küldte a kapuba, és a Slovan fiatal kapusa jól helytállt. A 37. percben Surový szépített – 2:3, csakhogy néhány másodperccel a harmad végét jelző sziréna előtt Darzins újabb gólt lőtt – a lövést szerencsétlen módon Andrej Sekera ütötte be a saját hálójába – 2:4.A lettek a harmadik harmadot is remekül kezdték, 25 másodperc után – a szlovák védelem asszisztálása mellett – a csapatkapitány Darzins ismét betalált – 2:5. A szlovákok csak közvetlenül a meccs végén tudtak szépíteni, Vydarený lőtte a gólt – 3:5. A lettek így megszerezték első pontjaikat a világbajnokságon, a H csoportban pedig tovább bonyolódott a helyzet, a negyeddöntőt érő első négy helyen jelenleg az oroszok, az amerikaiak, a finnek és a szlovákok állnak, de még a franciák és az osztrákok is beleszólhatnak a küzdelembe. „A meccs elejétől fogva csak futottunk az eredmény után, mert nagyon hamar hátrányba kerültünk. Nem is igazán tudtunk visszazökkeni a meccsbe. A vereségünk fő oka, hogy rosszul védekeztünk” – nyilatkozta a mérkőzés után Vladimír Vůjtek.  A csütörtök egyébként nem a favoritok napja volt a világbajnokságon: a címvédő oroszok 2:1-re kikaptak a franciáktól, a csehek pedig csak rávezetésekkel tudtak nyerni a dánok ellen.  A szlovákok pénteken délután (15.15) az osztrákokkal találkoznak.   Szlovákia–Lettország 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)Góllövők: Záborský (2.), Surový (37.), Vydarený (60.), ill. Cipulis (1.), Darzins (13., büntetőből; 39., 41.), Girgensons (18.). A H csoport állása1. Oroszország 4 3 0 0 1 16:6 92. USA 4 3 0 0 1 16:10 93. Finnország 4 2 1 0 1 10:8 84. Szlovákia 4 2 0 0 2 12:11 65. Franciaország 4 2 0 0 2 8:11 6 6. Németország 4 1 0 1 2 8:11 47. Ausztria 4 1 0 0 3 10:13 38. Lettország 4 1 0 0 3 9:19