<p>Megismétlődik-e az esélyes szenvedése, vagy biztosan érvényesül a papírforma? Ma az egymás elleni mérkőzéssel a magyar és a szlovák csapat számára is kezdetét veszi a jégkorong-világbajnokság.</p>
Magyar–szlovák hokiderbi
A két válogatott eddig hétszer találkozott egymással, öt szlovák siker mellett két magyar győzelem is született. Utóbbiból az első még a hőskorban, 1941-ben (6:0), ám a másik 2003-as keltezésű. „Az volt az első válogatott akcióm, 20 éves voltam, nagyon jól emlékszem. Borzasztó feszült volt a légkör a 4:2-es vereség után, mégha csak U25-ös csapattal is álltunk ki” – emlékezett vissza Dominik Graňák, a mostani szlovák csapat egyik legrutinosabb játékosa.
13 másodperc hiányzott
A 32 éves védő a hét évvel ezelőtti mérkőzésen is szerepelt Klotenben, amikor csak nyögvenyelősen verték 4:3-ra a magyarokat a nyitókörben. „Tizenhárom másodperccel a vége előtt veszíteni sosem kellemes. Ennek ellenére szép emlékeim vannak arról a tornáról” – mondta a dunaszerdahelyi származású Sille Tamás, aki azóta az aktív játékot felhagyva a magyar válogatott edzői stábjához csatlakozott. „Az utóbbi hét évben sokat fejlődtek a játékosok. Most is vannak honosított hokisaink, csak picit fiatalabb a csapatunk” – tette hozzá Sille.
Fiatal magyarok
A szapporói feljutást 2008-ban kiharcoló hősök közül már csak öten – Hetényi Zoltán, Benk András, ifj. Kovács Csaba, Vas János és Vas Márton – vannak a keretben, az 1980 előtt született aranygeneráció tagjai nagyrészt visszavonultak. Rich Chernomaz szövetségi kapitány fiatal csapatot nevezett az oroszországi vb-re, például a 18 éves Garát Zsombor előbb fog játszani A csoportos vb-mérkőzést, mint felnőtt bajnoki összecsapást. De a 19 esztendős Stipsicz Bence és Galló Vilmos vagy a 22 éves Vay Ádám is első vb-jén szerepel. A fiatalok mellett több honosított hokis erősíti a keretet: a kanadai születésű Dudás Jesse és Sagert Kalvin és az amerikai Wehrs Kevin a hátvédsor stabilizálásáért felel. A 41 éves, NHL-es múltú Banham Frank, valamint Sarauer Andrew már a krakkói feljutásban is döntő érdemeket szerzett.
Cíger: fegyelem kell
A magyarok azzal vágnak neki a tornának, hátha sikerül egy nagy bravúrral kivívni a bentmaradást, de a szlovákok sem járnak a fellegekben: a korábban kimondva-kimondatlanul elvárt negyeddöntő elérése nagy sikernek számítana.
„Tipikus kanadai hokit játszanak a magyarok. Kellemetlenek, főleg a meccsek elején, az első harmadban. Nekünk a magunk játékát kell rájuk erőltetnünk, ez pedig a nagy fegyelmen alapszik” – jelentette ki Zdeno Cíger, a szlovákok szövetségi kapitánya.
Sztárok nélkül
Másra nem is nagyon épülhet a taktikájuk, a megszokott sztárok (Hossa, Chára, Gáborík stb.) hiányoznak a csapatból, az NHL-ből csak négyen lesznek ott Oroszországban. Hét vb-újonc, öt helsinki vb-érmes, négy korábbi sikeres U20-as hokis – ez a szlovák csapat számokban.
Mindkét gárda jégre lép vasárnap is: a magyarok 11.15-től Kanadával játszanak („Azok ellen lépünk pályára, akiket nap mint nap csodálunk a tévében” – jegyezte meg az esélyekről ifjabb Kovács Csaba, a válogatott támadója), a szlovákok pedig Franciaországgal. Utóbbi – a németekkel együtt – a 2017-es vb házigazdájaként védett csapat, azaz nem eshet ki a csoportból.
Ocskay és Bondra
A vb május 22-i zárónapján több játékost is hivatalosan beiktatnak a nemzetközi szövetség (IIHF) Hírességek Csarnokába: a 2009-ben elhunyt ifj. Ocskay Gábor az első magyar játékos, aki bekerül a Hall of Fame-be. A szlovákoknak is lesz mit ünnepelniük, a világbajnok, 48 éves Peter Bondra is ugyanebben a megtiszteltetésben részesül, olyan legendák társaságában, mint Szergej Fjodorov, Valerij Kamenszkij vagy Pat Quinn. (MTI, TASR, ot)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.