Kuffa önkívületben játszott az „El Clásicón”

Komárom |

<div>91:72-re győzött a komáromi férfi-kosárlabdacsapat a lévaiak elleni derbin a kosárlabda-extraliga 36. fordulójában.</div>

A Komárom így egy pontot lefaragott a tabellán közvetlenül előtte, a negyedik helyen álló Patrióták előnyéből.„Ma az El Clásico fog következni az Eurovia SBL-ben” – hangzott a komáromi hangosbemondó első beköszönése a csütörtök esti meccsen. Regionális derbi ide vagy oda, elsőre kissé túlzónak tűnt a megállapítás, aztán magán a rangadón annyi benyomás érte a tudósítót, amit felsorolni sem egyszerű. Mert például a bemutatáskor különleges, afrikai törzsi ritmusokra emlékeztető hangos dobolás kísérte a vendég lévai kosarasok névsorolvasását. A komáromiakét pedig – „csak” kerepelők és taps. A hazai részről minimum három-négy dobhoz, folyamatos énekléshez, skandáláshoz, olykor hátborzongató hangrobbanásokhoz szokott fül számára teljesen szokatlan volt, hogy a Patrióták támadásai jártak nagyobb lelátói „zajjal”.  A B-közép üres helyeire pillantgatva az emberben már-már felmerült a kérdés, valóban a komáromi csarnokban ül-e. S bár a nem megszokott hétközi meccsidőpont ellenére jócskán megtelt lelátók meggyőzték erről, mikor néhány perc múltán befutott három dobos (mint utóbb kiderült, némi logisztikai problémájuk akadt), akkor állt helyre a világ rendje.  Pontosabban a „fél világé”, mert azt vártuk, hogy a keddi szlovéniai kupameccs és hosszú utazás után fáradtak és tompák lesznek a komáromi kosarasok. Ehhez képest olyan hihetetlen energiával ugrottak neki ellenfelüknek, mint akik egy hete csak erre a rangadóra készülnek (Langston és Vido például egymás kezéből tépte ki a labdát egy támadólepattanó megszerzésekor). Az elvileg kipihent lévaiak pedig csak lézengtek a pályán.„Féltem attól, hogy a Lasko elleni meccs nagyon sokat kivett belőlünk, főleg a második félidő, ahol kiharcoltuk a döntőbe jutást az Alpok– Adria-kupában. De ez óriási mentális erőt adott a fiúknak. Ha az agyat meggyőzzük arról, hogy a testnek még van ereje, és a játékos nem kezd el azzal foglalkozni, hogy mennyire fáradt, akkor ez így néz ki” – kommentálta lapunknak a 30:13-as vezetésükkel záruló első negyedet Richard Ďuriš, az MBK Rieker Com-therm csapatának vezetőedzője. A második tíz percben fordulni látszott a kocka, feljavult védekezéssel és ötletesebb támadásokkal a lévaiak 33:30-ra fölzárkóztak. A komáromiak Djordjevics közeli kísérletét leszámítva csak és kizárólag hárompontosokkal próbálkoztak.  A vajkezű Andrej Kuffa pedig tett arról, hogy ez a nem szokványos taktika eredménnyel járjon. A hármas-négyes pozícióban szereplő 203 centis játékos zsinórban három triplát szórt be (összesen hetet jegyzett), a félidőre pedig ismét tíz pontnál nagyobb volt a különbség (48:36) a csapatok között.„Azokban a pillanatokban semmit nem érzékeltem a külvilágból. Ahogy labdát kaptam, azonnal, előkészítés nélkül beleálltam a hármasokba, amit egyébként az edzőnk is mindig javasol nekem. Alighanem jobban kéne rá hallgatnom” – mondta az Új Szónak nevetve Kuffa. Eközben TJ Bannister debütált a Patrióták mezében. A komáromiakkal bajnoki címet is szerzett amerikai irányító néhány napja igazolt Lévára a cseh Tuři Svitavyból, de máris vezéregyénisége új csapatának. A bemutatáskor is nagy tapssal üdvözölt korábbi kedvenc a meccs után hosszasan diskurált a komáromi drukkerekkel – lehet, arról is, hogy korán begyűjtött negyedik faultja miatt a szükségesnél kevesebbet segíthetett társainak. A másik két irányítónak, Krajčovičnak és Summersnek nem volt jó napja, a többiek, Ammons, Josipovic vagy épp Nofflet jobb-rosszabb periódusokat töltött a pályán. A komáromi derékhad, Tomic, Bilic, Djordjevics viszont az egész meccsen megbízhatóan kosarazott, nehéz helyzetekben szinte mindig jó megoldást választottak, ha kellett, rutinosan lassítottak a játékon. És jobban akarták a győzelmet a lévaiaknál, így az inkább küzdelmes második félidőben megőrizték előnyüket a Duna-partiak. „A fiúk elsősorban a szívüknek köszönhetik a győzelmet” – jegyezte meg Ďuriš is a 91:72-es siker után.