<p>A Szlovák és a Lengyel Olimpiai Bizottság tagjai Pozsonyban tárgyaltak a 2022-es téli olimpia közös rendezésének lehetőségéről. František Chmelár, a Szlovák Olimpiai Bizottság elnöke szerint elképzelhető, hogy a pályázat kivételt kapna az Olimpiai Charta alól.</p>
Kivételt kérne a krakkói pályázat
ÖSSZEÁLLÍTÁS
A két ország olimpiai bizottsága együttműködési keretegyezményt írt alá, amely azonban még nem a jelentkezési folyamat elkezdéséről szóló egyezmény, hanem csak annyit jelent, hogy Szlovákia támogatja Krakkó pályázatát a 2022-es téli olimpia megrendezésére, s létrejön egy lengyel–szlovák koordinációs bizottság, amely a krakkói szervezőbizottság munkáját segíti.
A találkozón a lengyel fél hivatalosan is megerősítette, hajlandó lemondani a jégkorongtornákról Szlovákia javára. Az Olimpiai Charta azonban csak a földrajzi sajátosságoktól függő téli olimpiai versenyszámoknál (tehát pl. alpesi sízés) teszi lehetővé, hogy egy másik országban legyenek lebonyolítva. A lengyel–szlovák közös pályázatnak tehát kivételt kellene kapnia a Charta alól, vagy a NOB végrehajtó bizottságának meg kellene változtatnia a Chartát.
Chmelár szerint ez nem lehetetlen. „Már beszélgettem a végrehajtó bizottság három tagjával is, és egyikük sem lát problémát abban, hogy a NOB megnyissa ezt a kérdést. A Charta megváltoztatása azt is lehetővé tenné, hogy a nyári játékok rendezésénél is társuljanak a kisebb országok. A végrehajtó bizottság májusi ülésén fog foglalkozni ezzel, majd a szeptemberi, Buenos Aires-i közgyűlésen a NOB-tagok elé terjesztené a javaslatát. Vagyis novemberig, ameddig le kell adnunk a jelentkezést, már tudnánk, miénk lehet-e a hoki vagy sem” – magyarázta a Szlovák Olimpiai Bizottság elnöke.
Ha a NOB nem gördítene akadályt a hokitorna szlovákiai megrendezése elé, Liptószentmiklóson és Poprádon új stadionokra lenne szükség. A női torna lebonyolításához egy legalább 6000 férőhelyes csarnok kell, míg a férfiak meccseit legalább 10 000 férőhelyes létesítményben kell megrendezni. A tervek szerint Liptószentmiklóson a meglévő stadiont újítanák fel, míg Poprádon új jégcsarnok épülne.
Ha a lengyel–szlovák pályázat nem kap kivételt, akkor csupán az alpesisí-számokat rendezhetnék Szlovákiában. „Így is belemennék a közös pályázatba, ami így olcsóbb, egyszerűbb és kevésbé megterhelő lenne, s mégis olimpiát rendeznénk. Szerintem így is megérné. Főleg azért, mert a pályák már többé-kevésbé elkészültek, már csak egy férfilesikló-pályát kellene építeni, s meg kellene oldani a Liptószentmiklós és a Deménfalvi völgy (Demänovská dolina) közti közlekedést, mert az jelenleg szörnyű” – magyarázta Chmelár.
A Szlovák Olimpiai Bizottság elnöke hozzátette, a lengyelek nagyon korrektek voltak az anyagiak terén is. „A jelentkezéssel járó első illetékeket a lengyel fél fizeti. Ha Szlovákia szeretné kicsit külön is propagálni magát, akkor a marketingköltségeket nekünk kell állni. Az az elv, hogy ami nálunk épül fel, azt mi fizetjük meg. Ha lesznek közös kiadások, azokról menet közben megegyezünk” – tette hozzá Chmelár. (TASR, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.