Az olasz futball története során először kezdődik az élvonalbeli szezon a Juventus nélkül, vagyis akár milánói belháborúvá is válhat a bajnokság. A pontlevonások miatt a szokottnál is szorosabb lehet majd a verseny az alsóházban.
Itália rajtra kész
A tavasszal kirobbant futballbotránynak köszönhetően a tavalyi bajnoki címet az
Internazionale
zsebelte be, az 1989 óta a scudettóra áhítozó kék-feketék ölébe „ingyen” hullott az aranyérem.
Az idei szezonban azonban a pályán is bizonyítania kellene Mancini legénységének: a szokásos nagy nyári bevásárlás során ezúttal hét olyan játékost is leigazoltak (Crespo, Dacourt, Grosso, Ibrahimovic, Maxwell, Maicon, Vieira), akik nemcsak a nevükben jelenthetnek erősítést a klubnak. Ráadásul jó érzékkel adtak túl olyan futballistákon, akiknek enyhén szólva sem jött össze a milánói kaland (Wome, Favalli, César, Zé Maria).
Favalli éppen a városi riválishoz igazolt át – ez a tény sokat elárul az
AC Milan
nyári viszontagságairól. A piros-feketék vezetőségének legnagyobb sikere, hogy a Real Madrid ostroma ellenére sikerült megtartaniuk Kakát. Sevcsenkót már nem, de érte legalább csillagászati összeget (51 millió eurót) kaptak a Chelsea-től. A csapat gyakorlatilag változatlan kerettel vág neki az új idénynek, noha a korosodó védelemre ráfért volna egy komolyabb vérfrissítés. Az olasz válogatott hátvéd Bonera érkezése mellett sikerült Milánóba csábítaniuk a Betis renitens csatárát, a tavaszi szezont a Libertadores Kupa-címvédő Sao Paolónál töltő brazil Oliveirát – az alulértékelt csatár most robbanthat igazán. A Milan idén nyolcpontos hátrányból kezdi a szezont, mégis a Scudettóért hajtanak majd Pirlóék. Van mire alapozniuk: tavaly 12 ponttal előzték meg az Intert.
A két milánói klubon kívül a bajnokesélyesek között emlegetik még az
AS Roma
csapatát is. Nézzük, mi szól emellett! Először is: a fővárosiak tavaly sorozatban 11 mérkőzést nyertek meg a bajnokságban, amivel megdöntötték a bajnoki rekordot. Második érvként azt említhetjük, hogy a rómaiak kerete megerősödött a nyáron. Tény, hogy a két legarrogánsabb focistájuk sokak örömére elhagyta Rómát (Dacourt az Interhez, Cufré a Monacóhoz írt alá), az érkezők között pedig megbízható, jó szellemű futballisták találhatók. A középpályán Tonetto és az Internél mellőzött Pizarro sokat érhet, nem is beszélve a Leccében szenzációsan focizó fiatal Vucsinics-Cassetti párosról. A harmadik érv egy név: Luciano Spalletti. A kopasz mester két éve az Udinesét a BL-ben kormányozta, tavaly pedig Rómában is elkezdett rendet rakni. Céltudatossága akár aranyat is érhet. 19 pontos hátránnyal kezdi a szezont a Fiorentina, de legalább nem hordták szét a csapatukat a nyáron. Sőt, erősödtek. Bár Bozsinov és Fiore távozott, a Santana-Liverani-Mutu trió akár idén is összehozhat 30 gólt Luca Toninak. Az okos építkezésben bizonyára benne van a szimpatikus mester, Cesare Prandelli keze is. Hogy ez mire lesz elég? A bentmaradásra biztosan.
Középmezőny
A Lazio Roma „csak” 11 pontos hendikeppel vág neki az évadnak. A csapat nem is gyengült, nem is erősödött a nyáron, de az UEFA-kupás helyezés elérése inkább csak egy égszínkék római álomnak tűnik.
Ha a Livorno idén is hozza a tavaly őszi masszív formáját, semmi sem mentheti meg őket a BL-selejtezőtől. A csapat képes rá, de nagy kérdés, hogy ezt akarják-e a tavaly Donadonit váratlanul leváltó vezetők is. A Chievo az események furcsa összjátéka nyomán a BL-selejtezőben találta magát, ahol azonban könnyűnek találtatott: a Levszki átrobogott a Lovagokon. A stadionjuk idén is kong majd az ürességtől, ők pedig megbújnak valahol a középmezőnyben. A Palermo viszont bevallottan a BL-helyezésre hajt. Ehhez képest Zamparini elnök eladta a csapat legjobb játékosait, igazi erősítést viszont csak a pármai fedezet-kettős (Bresciano-Simplicio) jelent.
Az Empoli 10 millió euróért eladta a Valenciának Tavanót, és vele együtt 19 gólt, ami nagyon hiányozni fog a toszkán kiscsapatnak. Toscana másik ékköve, a Siena azonban egzotikus csatársort kerített a nyáron. Az örökéletű Enrico Chiesa mellett a tavaly is villogó albán Bogdani, a szlovén Zajc és a liechtensteini Frick is bevethető lesz majd. Ezen a téren azonban még bátrabb volt a Parma, amely két olasz tini mellett belorusz (Kutuzov), bosnyák (Muszlimovics), szlovén (Dedic) és horvát (Budan) csatárokkal rohamoz majd. Ha eljutnak az ellenfél kapujáig, ugyanis az amúgy sem erős pármaiak elveszítették az összes épkézláb játékosukat.
A többiek
Gyatra évet zárt tavaly az Udinese: az ősszel még a BL-csoportkörben szereplő együttest tavasszal már a kiesés szele is meglegyintette. Több meghatározó játékos is elment (Candela, Bertotto, Vidigal), érkezett viszont a világbajnokság egyik felfedezettje, a ghánai Asamoah Gyan a Modenától. A Sampdoria számára is jól jött a bajnoki szünet: a genovaiak a bajnokság utolsó 13 mérkőzésén képtelen voltak győzni. Novellino mester ezért megerősítette a csapat évek óta változatlan keretét: a Palermótól Terlizzi és Bonanni, a Juventustól az uruguayi fazonszabász Olivera, Udinéből a vízhordó Pieri érkezett.
A tavalyi újonc Ascolit könnyen elérheti a futball törvénye: mindig a második év a legnehezebb egy csapat számára. A Cagliari legnagyobb erősítése, hogy a csapatnál maradt a tavaly 22 gólig jutó hondurasi Suazo. Ha végre Esposito és Langella is magára talál, akkor a szárdoknak nem lesznek gondjaik. A szicíliaiaknak viszont lehetnek: a Messina csak a botránynak köszönhette, hogy idén is az A-ligában indulhat, ráadásul a csapat is tovább gyengült. A Reggina viszont gyakorlatilag már most kiesőnek tekinthető: a bundabotrányban érintett kalábriai csapat 15 pontos hátrányból kezdi a szezont, a húzóemberek közül pedig Cozza és Paredes is távozott.
Az újoncok
közül a tavalyi első Atalanta Bergamóhoz visszatért két korábbi sikerember, Doni és Donati. Ráadásul Christian Vieri egy kis genovai kitérő után Bergamóban folytatja a futballt – ez még sokat érhet az Atalantának. A Serie A-ba három év után visszatérő torinói Bikák (AC Torino) öreg rókákkal próbálnak megkapaszkodni az élvonalban. Abbiati, Di Loreto, De Ascentis, Pancaro, Fiore, Muzzi – bizonyára nem kapkodós focival rukkolnak majd elő De Biasi tanítványai. A topligák legszimpatikusabb csapatcímerét felvonultató Catania a bajnokság sötét lova, ahol a Torinóhoz hasonlóan rutinos focistákat verbuvált össze Marino mester. A mínusz 15-ről induló Reggina megelőzése szinte biztos – e logika szerint csak két csapatot kell megelőzniük az Elefántoknak. (ktn)
Az 1. forduló párosítása:
Szeptember 9.: Fiorentina–Internazionale, AS Roma–Livorno
Szeptember 10.: Atalanta–Ascoli, Cagliari–Catania, Chievo–Siena, Milan–Lazio, Messina–Udinese, Palermo–Reggina, Sampdoria–Empoli, AC Torino–Parma
Izgalmas lesz a Serie B!
Ami újdonság a Serie A-ban, az újdonság a Serie B-ben is: először indul a másodosztályban a Juventus. A torinóiak az ügy jelenlegi állása szerint 17 pontos hátrányból kezdik a szezont – de még fellebbeznek a büntetés eltörléséért. A Juventus a legnagyobb sztárjai közül megtartotta Buffont, Nedvědet, Camoranesit, Trezeguet-t és Del Pierót, így ponthátránya ellenére a bajnokság egyik legnagyobb esélyese.
A torinóiakon kívül számolni kell még a másik kiesővel, a Leccével, valamint a Genoával, amely egy bundaügy miatt a tavalyi szezont a 3. ligában töltötte. A genovaiak erős kerettel indulnak: a csatársorban Sculli mellett az argentin Figueroa és a brazil Adaílton is komoly erőt képvisel.
Feljutott a harmadosztályból a Napoli is, akik három A-ligás játékossal (Paolo Cannavaro, Domizzi, Dalla Bona) erősítettek, de a feljutásuk meglepetés lenne.
A nagy múltú klubok közül idén a Bologna bízhat az előretörésben. Renzo Ulivieri együttese több mint egy csapatnyi rutinos futballistával várja a bajnoki szezont – és reménykedik a feljutásban.
A Serie B-ből az első két helyezett automatikusan feljut a Serie A-ba, a harmadik feljutó helyért pedig a 3-6. helyet elérő csapatok játszanak osztályozót. (ktn)
OLASZ BAJNOKI REKORDOK
Legtöbb bajnoki cím: Juventus (27)
Legtöbb aranyérem zsinórban: Juventus (5; 1931-1935)
Legtöbb pont a bajnokságban: Juventus (3199)
Legtöbb Serie A-szezon: Internazionale (75, azaz mindig az első osztályban szerepelt)
Leghosszabb győzelmi széria: AS Roma (11 mérkőzés; 2005/06)
Bajnoki veretlenségek egy bajnoki szezonban: AC Milan (bajnok, 34 mérkőzés, 1991/92), Perugia (2. helyezett, 30 mérkőzés, 1978/79)
Leghosszabb bajnoki veretlenségi sorozat: AC Milan (58 mérkőzés, 1991–1993)
Leghosszabb góltalansági sorozat: Sebastiano Rossi, AC Milan (929 perc, 1993/94)
A Serie A abszolút gólkirálya: Silvio Piola (274; Pro Vercelli, Lazio, Torino, Juventus, Novara)
Legtöbb Serie A-mérkőzés: Paolo Maldini (582; AC Milan)
Legtöbb gól egy szezonban: Gunnar Nordahl (35; AC Milan, 1949/50)
Legtöbb szabadrúgásgól: Szinisa Mihajlovics (27; Sampdoria, Lazio, Internazionale)
Legidősebb játékos: Marco Ballotta, Lazio (42 éves és 34 napos; 2006. május 7., Ascoli-Lazio 1:4)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.