„Az AS csődöt mondott Pozsonyban“ - olasz lapreakciók

Pozsony |

<p>Szenzációs sikert ért el a pozsonyi Slovan a labdarúgó Európa Ligában: a csoportkörbe jutásért játszott első meccsen 1:0-ra legyőzte az AS Roma csapatát.</p>

„K. O. a Slovantól. A rómaiak lőttek egy kapufát is, a Slovan viszont gólt szerzett az első lehetőségből“ - foglalta össze a meccset a Corriere dello Sport. „Az AS csődöt mondott Pozsonyban“ - írta a La Stampa.
Az olasz lapok felháborodása helyénvaló: a szezon első tétmeccsét játszó rómaiak nagyon flegmán álltak a mérkőzéshez. Az első félidőben még ez is elég volt a labdabirtoklási fölényhez, a szünet után viszont a Slovan megérezte a lehetőséget, s taktikailag fegyelmezett játékkal legyőzte sokkal esélyesebb ellenfelét.
Milinkovics jóslatai Az AS egyszer már megégette magát Szlovákiában: 2009 nyarán hasonló szituációban a sztárokkal tűzdelt római csapat 3:3-as döntetlent játszott Kassán, s akár ki is kaphatott volna. Annak a meccsnek az első gólját Marko Milinkovics szerezte, aki most, immár Slovanjátékosként arról beszélt a mérkőzés előtt, hogy az olaszok bizonyára semmit nem bíznak a véletlenre. „A Slovan biztosan nagyobb tiszteletet ébreszt bennük, mint annak idején a kassai gárda. Akkor kicsit le is becsültek minket, talán azt hitték, hogy laza tempóban is simán nyernek - magyarázta a szerb középpályás. - Pozsonyban szerintem már komolyan fogják venni a meccset, s nyerni akarnak.“
Milinkovics jóslata nem jött be. A rómaiak mintha most is azt hitték volna, laza tempóban is simán nyernek. S mikor rádöbbentek, hogy nem így lesz, nem tudtak váltani.
Weiss, a sikerkovács A Slovan nem játszott szépen, nem kápráztatta el a nézőket, sokáig a közönség sem tudott ráérezni a meccs ízére. A szünetben azonban valami történt („Annyit mondtam a játékosoknak, hogy becsüljék meg jobban a labdát“ - árulta el utóbb Weiss), a pozsonyiak új erőre kaptak, s egyre bátrabban játszottak. Caprari ugyan lőtt egy kapufát, az utolsó negyedórában viszont már a hazaiak játszottak fölényben, és Žofčák szöglete után Dobrotka fejesét Stekelenburg nem tudta védeni. Ha pedig Šebo két perccel később ziccerben eltalálja a kaput, még nagyobb lehetett volna a rómaiak szégyene… Vladimír Weiss irányítása alatt a Slovan eddig mindhárom meccsét megnyerte. (Weiss pedig szövetségi kapitányként közben még egy győzelmet elkönyvelhetett az osztrákok elleni barátságos találkozón.) „Hogy mi változott Weiss érkezésével? Csak annyi, hogy érte mindenki kész lenne meghalni is a pályán“ - nyilatkozta Jiří Kladrubský, a Slovan cseh középpályása.
A szeretet kölcsönös - a mérkőzés után Weiss még mindig euforikus állapotban dicsérte játékosait: „Ma mindannyian tudásuk legjavát nyújtották. Remekül futballoztak, megérdemelten győztek.“ LuisEnriquetapasztalatai
Luis Enrique csak álmodhat a Weisséhez hasonló bemutatkozásról - első tétmeccsén vereséggel debütált, ráadásul a Roma zsinórban harmadik mérkőzésén nem tudott gólt lőni. „Helyzeteink voltak, a lövések aránya 14:5 volt a mi javunkra. Mégis kikaptunk, van ilyen“ - nyilatkozta a Roma trénere közvetlen hangnemben, majd lendületesen magyarázni kezdte, hogy pontosan tisztában van vele, milyen játékerőt képvisel a Slovan: „Az ellenfelünk nagyon veszélyesen játszott, pedig kulcsemberei hiányoztak, Guédé, Halenár, Erik Grendel, meg…“ „Dosoudil“ - segítette ki egy újságíró. „Igen, Duszudil, ezt a nevet nem bírom kimondani“ -szabadkozott a Roma trénere, de az igyekezetével máris mindenkit az ujja köré csavart. Más kérdés, hogy egy futballedzőnek nem ez az az elsőszámú feladata.
Luis Enrique kezdőcsapatából hiányzott Totti, Heinze, Taddei és Borriello is, lehetőséget kapott viszont a 18 éves Gianluca Caprari, a 19 éves Federico Viviani, és a 22 éves Stefano Chuka Okaka. Kora alapján a 20 éves Bojan Krkic is a felsorolásba illene, de a Barcelonából érkezett támadó nincs híján a tapasztalatoknak. Egy tapasztalattal most Luis Enrique is gazdagabb lett: „Az első félidőt pozitívan értékelném, de a másodikban nem lett volna szabad úgy összezuhannunk a gól után.“ Lesz egy visszavágó A párharc persze még nem lefutott, jövő csütörtökön Rómában minden másképp lehet. Intő jel, hogy a kassaiak a hazai 3:3-as döntetlen után csúfos, 7:1-es vereséget szenvedtek a Stadio Olimpicóban, úgy, hogy a 18. percben már 5:0 volt az állás. Luis Enrique szerint csapatát csak ösztönzi a pozsonyi vereség: „A kiesés kockázata benne van a pakliban, de annál nagyobb a motivációnk, hogy hazai pályán kiköszörüljük a csorbát.“
Vladimír Weiss egyelőre nem gondol a visszavágóra: „Akármit is hoz a második meccs, azt már senki nem veheti el tőlem, hogy a Slovannal legyőztük az AS Romát.“