A Vágsellyei járásban, Sókszelőce kataszterében építendő plazmaíves hulladékégető megépítésével kapcsolatban fejezték ki kétségeiket az érintett települések polgármesterei. Úgy vélik, olyan technológiáról van szó, amely több országban már csődöt mondott. Azt szeretnék, hogy a lakosság tájékoztatást kapjon a létesítményről, azonban a koronavírus miatti helyzet ezt akadályozza.
Vitatható beruházás Farkasd határában
Csaknem két hete tartott találkozót Farkasdon az említett hat település polgármestere, amelyen abban egyeztek meg, hogy elutasítják az SPV Dálovce, s.r.o. projektjét és szándékát a plazmaíves technológiával működő hulladékégető megépítéséről Sókszelőce kataszterében. Restár János, a találkozót szervező Farkasd település polgármestere elmondta, a projekt több szempontból is kétséges.
A hat település azért érintett, mert a terület, ahová a hulladékégetőt tervezik, Sókszelőce kataszterébe tartozik, de a Vágnak a jobb partján található, vagyis a szóban forgó települések közelében. „Nincsenek információink arról, milyen anyagi fedezet áll rendelkezésre a projekt megvalósítására, és az sem világos, ki lesz a beruházó. Az interneten található adatok alapján a jelenlegi tulajdonos a korábbi tulajdonos lánya. Az SPV Dálovce, s.r.o. 2018-ban 17 ezer eurós veszteséget termelt, most egy ilyen vállalat szeretne több mint 130 milliós beruházást megvalósítani” – mondta el a polgármester.
Restár János amiatt is aggodalmát fejezte ki, hogy a projektben veszélyes hulladék is szerepel, az eredeti szándék viszont a kommunális hulladék égetése volt. „Már több lakosunk is jelezte, ha valóban megépül a hulladékégető, elköltöznek, illetve volt olyan eset is, hogy valaki építkezni szeretett volna a közelben, de meggondolta magát. A dolog azért is gyanús, mert a cég már Poltáron és Somorján is próbálta megvalósítani a projektet, de mindkét helyen elutasították. Ráadásul több európai országban, például Nagy-Britanniában, Németországban, illetve Kanadában csődöt mondott ez a technológia: a hatalmas anyagi ráfordítás ellenére nagyon kevés hulladékot tudtak feldolgozni ezzel a módszerrel, tehát egyáltalán nem volt kifizetődő. Továbbá a környezetszennyezés mellett negatív hatással lesz az ingatlanárakra, a termőföldjeink árára vagy egyáltalán a régió mezőgazdaságára. Az utaink terhelése a napi sok-sok szemetesautó forgalma miatt lényegesen megnövekszik, romlik a levegő minősége, növekszik a zajszennyezés, kétségeink vannak a képződő hő elvezetését illetően, és a felsorolást még lehetne folytatni. Németországban olyan eset is előfordult, amikor leégett a plazmaíves szemétégető” – sorolta kétségeit Farkasd polgármestere.
A találkozón Restár János Farkasd, Selmeczi Henrietta Negyed, Baranyay Alajos Zsigárd, Kőrösi Agócs Ildikó Pered, Jakócs Krisztina Deáki és Bób János Szímő polgármestere egyetértett abban, hogy mivel a jelenlegi helyzetben, a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedések miatt nem lehet lakossági fórumot összehívni, ezért a kormányhoz, illetve a környezetvédelmi tárcához fordulnak, hogy elhalasszák a döntést a projekt megvalósításáról. “Ez egy nagyjából ötvenezer embert érintő óriási beruházás, 100 falu 100 ezer tonna hulladékát kellene itt elégetni, ezért nem lehet róla a lakosság tudta nélkül dönteni” – hangsúlyozta Restár János.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.