Visszakerült a helyére az oroszlán

Két és fél év után visszakerült a helyére, a falu határában álló talapzatra a féltonnás bronzoroszlán.NagyvezekényA monumentális alkotás a négy Esterházy-fiúnak állít emléket, akik 1625-ben a törökök elleni csatában veszítették életüket.

Két és fél év után visszakerült a helyére, a falu határában álló talapzatra a féltonnás bronzoroszlán.

Nagyvezekény

A monumentális alkotás a négy Esterházy-fiúnak állít emléket, akik 1625-ben a törökök elleni csatában veszítették életüket. 2013 szeptemberében vandálok döntötték le a szobrot a talapzatáról és megpróbálták szétfűrészelni, de mivel ez nem sikerült nekik, otthagyták.

A nemzeti kulturális műemléknek nyilvánított szobor restaurálására a falu 3000 eurót kapott a megyei önkormányzattól és 13 ezer eurót a kulturális minisztériumtól. Ebből a pénzből Ladislav Sabo, František Šmigrovský és Stanislav Kožela szobrász hozta rendbe a bronzoroszlánt: visszahelyezték a félig levágott mancsát, belülről kibélelték, hogy ne lehessen elfűrészelni, és a talapzatra rögzítették. A második világháborúban ejtett golyónyomokat a történelmi hűség kedvéért meghagyták, ezért az oroszlán hátsó fertályán lövedékek ütötte lyukak vannak.

A helyi önkormányzat még tavaly újabb kérvényt adott be a kulturális minisztériumhoz az oroszlán címeres kopjájának megjavítására és a szobor környékének rendezésére. „Mivel két kilométerre van a falutól, nem tudjuk állandóan szemmel tartani. Ezért körbe akarjuk keríteni, hogy autóval ne lehessen megközelíteni, és biztonsági kamerákat is elhelyezünk a környéken” – mondta Justína Palková, Nagyvezekény polgármestere.

Az oroszlán visszatérése Nagyvezekénybe csak a második próbálkozásra sikerült. Első alkalommal az átázott talaj miatt meg sem tudta közelíteni a helyszínt a teherautó, és a szobrot visszavitték a galántai műterembe. „A rendőrségről is hívtak, nem lopták-e el újra a szobrot, mert látták a teherautón, de megnyugtattuk őket, hogy ezúttal jó kezekben van” – mondta a polgármester asszony. Az alkotást végül a múlt héten daruval helyezték a talapzatra. Visszatérését többtucatnyi helyi lakos kísérte figyelemmel.

Az egyedülálló emlékmű a magyar hadseregnek a török haderő ellen vívott első győztes csatájára emlékeztet. A mintegy nyolcszáz fős magyar sereg ötezer törököt vert vissza hősiesen Nadányi Miklós várkapitány vezetésével. A csatában négy Esterházy-fiú – László, Tamás, Ferenc és Gáspár – vesztette életét, holttestüket a nagyszombati egyetemi templom kriptájában helyezték örök nyugalomra. Emlékükre Esterházy Imre főprépost 1734-ben öt méter magas márványobeliszket emeltetett a csata helyszínén, ezt váltotta 1896-ban Markup Béla alkotása, a hatalmas bronzoroszlán. A szobrot a millenniumi ünnepségek keretében avatták fel. A monumentális szobor pusztuló mivoltában is lenyűgöző alkotás: a mancsát a széttépett török zászlón nyugtató, a tájat figyelő vadállat egyszerre jelképez biztonságot és éberséget. Szlovákiában ez az egyetlen, a törökellenes harcok idejéből fennmaradt emlékmű, ezért nemzeti kulturális emléknek nyilvánították. A szobrot az elmúlt években többször is megrongálták: 1996-ban az információs táblákat törték össze, 2003-ban pedig az oroszlán kopjáját fűrészelték le.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?