<p>Az Esztergályos utcában élő panaszosok a polgári engedetlenséget is kilátásba helyezték.</p>
Újabb petíció Komáromban az összeférhetetlen szomszédok ellen
Lakossági fórumon adtak hangot elégedetlenségüknek és elkeseredettségüknek az Esztergályos utca lakói amiatt, hogy véleményük szerint a városvezetés nem lép fel hatékonyan az utcában élő összeférhetetlen polgárokkal szemben. Kilátásba helyezték: ha nem történik előrelépés az ügyben, a polgári engedetlenség eszközéhez folyamodnak.
Tűrhetetlen állapotok
Már másodszor gyűjtik az aláírásokat az utcában lakók, mivel a tavaly októberi, 350 aláírást tartalmazó petíciójuk után nem történt érdemi változás; az újabb petíciós íveket ma készülnek leadni a városházán. A lakossági fórumra meghívták a polgármestert is, aki egyéb elfoglaltságaira hivatkozva nem jelent meg. Ott volt viszont Knirs Imre alpolgármester és több önkormányzati képviselő. A felháborodott polgárokból dőlt a panaszáradat, sokadszor is elmondták, hogy az összeférhetetlen, zömében roma családok megkeserítik a környéken élők mindennapjait. Hangoskodnak, szemetelnek, megrongálják a parkoló autókat, trágár szavakat kiabálnak az időseknek, kövekkel dobálják az ablakokat, a házak közti füves rész teli van a drogosok által eldobott fecskendőkkel, szaporodnak a rágcsálók és még hosszan lehetne sorolni, milyen megpróbáltatásokat kénytelenek elviselni nap mint nap. Sokan szívesen elköltöznének, de éppen a környék rossz híre miatt a lakások elértéktelenednek, egyébként sem akar senki ott lakást vásárolni.
Knirs Imre visszautasította azt a vádat, hogy a városvezetés nem tesz semmit a helyzet javításáért, de mivel a három bérház, ahol ezek a rendetlen családok laknak, magántulajdonban van, meg van kötve a kezük. Peter Pollák volt romaügyi biztossal is felvették a kapcsolatot, őt viszont az új kormány leváltotta, ezért a közeljövőben az új biztoshoz fordulnak segítségért.
Panasz a rendőrökre
A lakossági fórumon sok panasz elhangzott a városi rendőrök hozzáállása miatt is, az egybegyűltek szerint nem végzik megfelelően munkájukat, amikor kihívják őket, csak tessék-lássék intézkednek. Alexander Tóth, a városi rendőrparancsnok helyettese együttérzéséről biztosította a lakosokat, de azt is megjegyezte, hogy a bejelentések 90 százaléka névtelen, és ha nincs károsult, nem tudnak érdemben foglalkozni az üggyel. A városi rendőrség kompetenciája is korlátozott, hiába tudják, hogy sok roma bejelentés nélkül lakik ott, ok nélkül nem mehetnek be a lakásokba igazoltatni őket.
Megvetetnék a házakat
A panaszosok azt szeretnék, ha a város megvásárolná a tulajdonosoktól – akik közül többen magyarországi illetőségűek – a tömbházakat, és ott fiatalok számára startlakásokat vagy idősek otthonát alakítana ki. Ennek azonban komoly költségvetési vonzata lenne, és a házzal együtt a bérlőket is megörökölné a város, akiknek kilakoltatása évekig elhúzódhatna. Knirs Imre elmondta, tárgyalnak a tulajdonosokkal, és felszólítják őket, hogy a polgári törvénykönyv értelmében az ő felelősségük betartatni a békés egymás mellett élés szabályait. Több bírságot is kiszabtak már, és az elmaradt adók fejében a hivatal zálogjogot érvényesített az egyik ingatlanra. Alexander Tóth pedig arra tett ígéretet, hogy bár kevés a rendőr, a 16 és 4 óra közt szolgálatot teljesítő egy járőrpáros helyett igyekezni fognak kettőt küldeni a környékre.
A petíció aláíróit láthatóan nem nyugtatták meg az ígéretek, ők végre konkrét eredményt szeretnének látni. Tűréshatáruk végén járnak, és utaltak arra, ha az újabb petíció benyújtását követő 30 napon belül sem javul a helyzet, készek a polgári engedetlenséghez folyamodni. Hogy pontosan mi lesz az, azt egyelőre nem konkretizálták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.