<p>Mulasztott a kórház előző vezetése a tömeges elbocsátások lebonyolításánál – állapította meg a nyitrai kerületi munkafelügyelőség.</p>
Tömeges elbocsátás az ipolysági kórházban – törvénytelenül?
Október 1-jétől új szervezet működteti a kórházat. Az előző vezetés szeptember 30-i hatállyal felbontotta a munkaszerződést minden alkalmazottal, de az új intézmény nem vett át minden dolgozót, bizonyos esetekben, azért, mert nem volt szükség rájuk, más esetben viszont a munkavállalók nem tudták elfogadni az új szerződésben kínált feltételeket. A nőgyógyászati és szülészeti osztály teljes személyzete vélte úgy, hogy túl általános a dokumentum, mert nem tartalmazza a bér összegét. Nehezményezték, hogy nem egyeztettek velük. A szülészet megszűnt, a nőgyógyászati részleg működik.
Az illetékes hatóság az új munkaszerződés aláírását elutasító alkalmazottak és a Lévai Munka-, Szociális és Családügyi Hivatal bejelentése alapján indított vizsgálatot. A munkafelügyelőség szerint három pontban is megsértette a törvényeket a korábbi menedzsment. A hivatal állásfoglalása szerint, nem egyeztettek a dolgozókkal sem a tömeges elbocsátásokról, sem a felmondás körülményeiről, emellett a munkahivatalnak nem jelentették időben a lépést, tehát ennek a kötelezettségüknek sem tettek eleget. A munkatörvénykönyv hatályos cikkelyei szerint akkor van szó tömeges elbocsátásról, ha kilencven napon belül több mint húsz embernekmond fel a munkáltató. Ebben az esetben egy hónappal korábban tájékoztatni kell az érintetteket, valamint jelezni kell a munkahivatalnak a folyamatot. Tárgyalásokat kell folytatni az alkalmazottak képviselőivel, általában a szakszervezetekkel, közösen meg kell vizsgálni az elbocsátás megakadályozásának, vagy korlátozásának lehetőségeit és főként tárgyalni kell az emberek más munkahelyen való alkalmazásának lehetőségeiről. Az állásfoglalás szerint ez sem történt meg.
Štefan Hanuska, a felszámolás alatt lévő kórház korábbi igazgatója azt mondta, tárgyaltak az érdekképviseleti szervezetek egyikével – a két szakszervezet közül, csak az egyikkel sikerült tárgyalóasztalhoz ülni. Az egyik tömörülés a nővéreket képviseli, ez ténylegesen nem is működik Hanuska állítása szerint a másik, az orvosok és más alkalmazottak érdekeit képviselő szervezettel egyeztettek. A 190 alkalmazott közül 46-ot nem vett át az új egészségügyi intézmény. Štefan Hanuska elmondta, az utolsó pillanatig nem lehetett tudni a pontos létszámot, de úgy tűnt, nem lépi majd túl a törvény adta keretet. Ezzel szemben az utolsó előtti napon kiderült, hogy többen nem fogadják el a felkínált munkaszerződést, ezért hirtelen több mint a duplájára nőtt a munka nélkül maradt kórházi dolgozók száma. Hanuska ezért csak október elsején, pénteken tudta bejelenteni a tömeges elbocsátást.
Értesüléseink szerint 33 ezer eurótól (994 ezer korona) 100 ezer euróig (3 millió korona) terjedő pénzbírságot szabhat ki a munkafelügyelőség. A büntetés összege attól is függ, kifizeti-e az előző kórház a dolgozók járandóságát – a szeptemberi fizetésüket, valamint a két-háromhavi lelépőt. Štefan Hanuska szerint erre lesz pénz. A munkafelügyelőség a jelentésének áttanulmányozása után dönt, él-e a fellebbezés lehetőségével.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.