120 ezer euró értékben készül tervdokumentáció a hányatott sorsú épület fokozatos felújítására.
Sínen van a rendelőintézet ügye?
A képviselő-testület legutóbbi ülésén elfogadott határozati javaslat indoklása alapján a kétemeletes épület néhány helyen életveszélyes állapotban van. Az ingatlan átfogó felújítása, ami például magába foglalja a teljes épületgépészeti felújítást is, lassan halaszthatatlan, mivel az állaga folyamatosan romlik. Sürgősen ki kell dolgozni a projektdokumentációt. Erre a célra a városi hivatal becslése szerint 120 ezer eurót kell elkülöníteni a következő évben. A polgármesternek el kell indítania a közbeszerzést, addig azonban nem kerülhet sor szerződéskötésre, amíg nem különítik el a szükséges anyagi forrásokat. Az ülésen Keszegh Béla polgármester elmondta, olyan tervnek kell készülnie, amelyet szakaszokra lehet bontani azért, hogy fokozatosan, az anyagi források függvényében lehessen haladni a felújítással. Várhatóan a tetőzet rendbetétele lesz az első lépés, mivel a befolyó csapadék nagyban meggyorsítja az állagromlást.
Az 1884-ben emelt, előbb bérházként, majd a második világháború után rendelőintézetként működtetett épület leromlott állapota különösen szembetűnő, hiszen a város egyik jelképe és talán a legfontosabb közterületének számító Klapka téren áll. Ott, ahol a Zichy-palota és a városháza, a két másik domináns elem. A helyi lakosok és a turisták sem tudják elkerülni a látványt, vagyis folyamatosan szem előtt van a kétemeletes épület fokozatosan és biztosan romló állapota. A hulló vakolat miatt már évek óta kordon veszi körbe, így a mellette levő járdát sem lehet rendesen használni.
Korábban többször felmerült, hogy magánbefektető vásárolja meg az ingatlant, illetve főként Knirs Imre alpolgármestersége alatt szóba került a magyar állami támogatás lehetősége is. Az épületet a város hivatalosan 2012-ben szerezte meg a megyétől, amelynek értékét akkor 797 ezer euróra becsülték. Gyorsan kiderült, hogy Komárom nem nagyon tud mit kezdeni a több millió eurós felújításra szoruló épülettel, ugyanakkor az évek során vevőt sem tudtak találni az ingatlanra. Az esetleges befektető mozgásterét szűkíti, hogy a ház ugyan még nem élvez műemléki státuszt, de mivel műemlékzónában található, ezért autentikus módon kell felújítani – illetve a beltér beosztását és a telek elhelyezkedését nehéz a korszerű építkezési elképzelésekkel összehangolni. 2020 elején, még a járvány előtt a városvezetés abban bizakodott, hogy mégis tudnak szerezni a magyar kormánytól támogatást a felújításra, ebből végül a válság miatt nem lett semmi. Év eleje óta a Nec Arte Nec Marte Polgári Társulás aláírásgyűjtést folytat az épület műemlékké váló nyilvánításáért, időközben, a kezdeményezéstől függetlenül, a nyitrai Műemlékvédelmi Hivatal ezt már elindította.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.