<p>A júliusi esőzések miatt hetekig állt a munka, a gépekkel nem lehetett a mezőkre menni. Július 20. táján általában már végezni szoktak az aratással, mostanra a gabonaföldeknek csak a töredékéről sikerült betakarítani a termést.</p>
Rosszkor jött az eső a gabonára, romolhat a minőség
A Balog völgyénél is rosszabb a helyzet a Sajó mentén, ott a gazdák a sokévi átlag alatti terméshozamokról számoltak be. Asztalos Ferenc méhi agrárvállalkozó szerint a Nagyrőcei járásban és a Rimaszombati járás keleti peremén nem túl jó a helyzet. „Nálunk alig 2–2,5 tonna termett, a búza alacsony, kevés benne a szem, a minőség ugyan elfogadható lenne, de sok hasznot nem hoz idén a gabona. Repcét csak elvétve lehet látni, szinte mindenhol kifagyott vagy kiszáradt a vetés, a repce helyére vetett napraforgó, szója és kukorica egyelőre biztatónak mutatkozik” – mondta Asztalos. A Sajó mentén nincs lehetőség az öntözésre, a bő 25 évvel ezelőtt megépített öntözőberendezések használhatatlanok, a szivattyútelepek üzemeltetése problémás.
A nemzetközi termékbörzéken a gabona felvásárlási ára még nem reagált érezhetően az idei gyengébb termésre, július közepén egy tonna búzáért 210–214 eurót kínáltak a felvásárlók, a repce tonnájáért 478 eurót, a napraforgó ára – az előrejelzések szerint – két-három hónapon belül elérheti a 420 eurós tonnánkénti árat. Szlovákiában 27 százalékkal kevesebb gabona termett, mint tavaly, a terméskiesés főleg Dél-Szlovákiában jelentős, ott az aszály miatt keletkezett ekkora hiány.
A kormány augusztus 22-én Nyitrán, kihelyezett ülésén foglalkozik az agrárszektor problémáival és az idei év betakarítási eredményeivel. A földművelésügyi tárca olyan javaslaton dolgozik, amely szerint a legnehezebb helyzetbe került agrárvállalkozóknak kamatmentes hitelt nyújtanának, esetleg az is szóba jöhet, hogy az Állami Földalaptól területeket bérlő gazdák alacsonyabb bérleti díjat fizessenek. Az agrárszektorban vállalkozók közül egyre többen hangsúlyozzák: átfogó, konszenzuson alapuló megoldásokat kell találni a mezőgazdaság problémáira, mert a jelenlegi állapotok az ágazat leépüléséhez, a vidék gazdasági és szociális helyzetének további romlásához vezethetnek
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.