A próbatermek ünnepélyes átadásán a Möggyes tagjai kalotaszegi táncokat mutattak be (Fotó: senec.sk)
Próbatermet kaptak a néptáncosok Szencen
A kultúrház alagsorában kihasználatlan helyiségek felújításával alakítottak ki próbatermeket és raktárhelyiséget a városban működő néptánccsoportoknak. A Möggyes és a Slnečnica néptánccsoport egy helyen alakíthatják ki a központjukat.
A szenci Városi Művelődési Központ hosszú évek óta romos állapotban és kihasználatlanul álló pincéjében márciustól augusztus végéig komoly felújítást és átalakítást végeztek. Egészen a tégláig leverték a vakolatot, kicserélték az elektromos vezetékeket, korszerűsítették a fűtést és speciális talajburkolatot fektettek le, hogy a helyi néptánccsoportoknak megfelelő próbatermeket alakítsanak ki.
Újraéled a folklór
Peter Szabótól, a művelődési ház igazgatójától megtudtuk, összesen négy próbatermet alakítottak ki, melyek közül kettő egybenyitható, valamint ruhatárak, öltözők, iroda és teakonyha is helyet kaptak a pincében. „A felújítást már régóta terveztük, de a koronavírus-járvány jócskán késleltette a megvalósítást. Mostanra tudtunk annyi pénzt összespórolni, hogy belevághassunk a projektbe. Összesen közel 200 négyzetméternyi alapterületű épületrészt kellett teljesen átépíteni, ami 125 ezer euróba került. Az anyagiakat saját és városi költségvetéséből fedeztük” – fogalmazott. Kifejtette továbbá, nagyon örül neki, hogy Szencen az elmúlt 7-8 évben sikerült ismét felélénkíteni a néptáncos hagyományokat. A városba az elmúlt 15 évben nagyjából 4 ezer lakos költözött be, ők kezdeményezték a Slnečnica néptánccsoport létrejöttét, amelyek tagjai közt a kicsi gyerekektől a felnőttekig minden korcsoport megtalálható. Az intézmény vezetője hozzátette, azon kevés csoportok egyikéről van szó, amely átvészelte a járvány időszakát.
Színes repertoár
A másik ilyen csoport, amely hasonlóan nehéz időszakon van túl és szintén helyet kapott a művelődési házban, a Möggyes Gyermek Néptánccsoport. Vezetője, Strešňák Gábor elmondta, a csoport 2009-ben alakult a Szenczi Molnár Albert Alapiskola mellett szakkörként, azóta több korosztály felnőtt. A járvány előtt 10-12 fellépést vállaltak évente Szencen és környékén. „A Möggyesnek két csoportja működik, az egyikbe az alsó, a másikba a felső tagozatos alapiskolások és a középiskolások járnak. A magyar iskolás gyerekeken kívül természetesen szívesen fogadunk másokat is, több olyan tagja van a csoportnak, akik szlovák iskolába járnak, de magyar felmenőik vannak. A heti rendszerességgel tartott próbákat az iskolában is folytatni fogjuk, de a kultúrház új termeit is mindenképpen kihasználjuk majd, például egész napos hétvégi próbákra” – mondta Strešňák Gábor, aki feleségével, Strešňák Dagmarral közösen végzi a munkát. A Möggyes Gyermek Néptánccsoportnak nagyjából ötven tagja van. A kisebbekkel jórészt kevés tánclépést tartalmazó népi játékokat jelenítenek meg a színpadon, a nagyobbakkal már komolyabb táncos koreográfiákat tudnak bemutatni. Repertoárjukban csallóközi, mátyusföldi, zoboralji, továbbá rábaközi, gömöri, Vág-Garam közi és kalotaszegi táncok találhatók. A legidősebb tagok három éve részt vesznek a Szőttes Kamara Néptáncegyüttes táboraiban és együttműködés van kialakulóban a két csoport között, kéthetente tartanak közös próbákat a Szőttes utánpótlás csoportjával. „Nem a versenyközpontúság a célunk, hanem inkább az, hogy a peremvidéken népszerűsítsük a népi kultúrát, a néptáncot, és igyekezzünk a szórványmagyarság hasznára fordítani a tudásunkat. Olyan alapokat szeretnénk adni a gyerekeknek, hogy ha később valahol táncolni szeretnének, akkor ne legyenek kezdők és ismerjék ezt a fajta kultúrát, vagy ha táncházba mennek, tudjanak táncolni” - zárta Strešňák Gábor.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.