Somogyi Tibor illusztrációs felvétele
Zökkenőmentes a tanévkezdés a kisiskolában. Szükség esetén a szabadban is megoldható az oktatás, de az iskola igazgatója nem tudja elképzelni, hogyan lehetne azt megvalósítani a gyakorlatban.
Az összesen kilenc tanuló által látogatott vágkirályfai magyar tannyelvű alapiskolában idén öt elsős kezdi meg tanulmányait. Rajtuk kívül három harmadikos és egy negyedikes jár szeptembertől az egyosztályos iskolába. Vannak tantárgyak, amelyeket két csoportra osztva tanulnak a gyerekek. Az iskola igazgatója és pedagógusa, Tamás Szidónia, rajta kívül még egy nevelőnő foglalkozik a gyerekekkel a napköziben, illetve tanít bizonyos óraszámban.
Közös tanévnyitó
„Az által, hogy ennyire kicsi iskola a miénk, és a helyzet teljesen véletlenül úgy hozta, hogy az elsősök között is vannak testvérek, be tudtam engedni minden szülőt a tanévnyitóra, hiszen egy gyerekkel egy szülő jöhetett. Az évnyitót az osztályteremben tartottuk, ahol megfelelő távolságra helyeztük el a székeket” – mondta el az iskolaigazgató. A koronavírus-járvánnyal összefüggésben hozott óvintézkedések miatt, például fertőtlenítőszerek, papírtörlők megvásárlásából adódó többletkiadásokat, nem az iskolának kell megtérítenie, hanem a fenntartó fedezi mind a magyar, mind a szlovák iskola számára, amelyek egy épületben vannak.
„Ebbe mi csak olyan szinten segítünk be, hogy leadjuk, mire lenne szükségünk. Ami a koronavírus-járványt illeti, eddig sem szenvedtünk hiányt semmiben, minden szükséges eszközt beszerzett a fenntartó”
– fogalmazott Tamás Szidónia.
Elmondta továbbá, hogy az online távoktatást meg tudnák valósítani akkor is, ha ismét vesztegzár alá helyeznék az iskolákat, de egy másik kérdés, hogy egy elsős tanulónál ez mennyire működne.
„Ilyen téren semminemű tapasztalatunk nincs. A tavalyi év kicsit más volt, mert egyrészt nem volt elsősünk, másrészt márciusban kezdődött a karantén. A szülők hozzáállása is nagyon jó volt. Nemcsak, hogy meg tudtuk valósítani az oktatást, hanem még a tantervet is teljesítettük, nem voltak kimaradásaink, így az új tanév szerencsére nem az elmaradások pótlásával fog kezdődni. Természetesen nagy hangsúlyt fektetünk majd az ismétlésre, ami egyébként is minden évben fontos, de nincsenek elmaradások, a tananyagot teljesen át tudtuk venni” – egészítette ki. Hozzátette, pedagógusként már nagyon várja a tanévkezdést, de mégis van benne egy kis félsz, vajon hogyan alakul majd.
Vannak kérdőjelek
Igazgatóként az sem teljesen világos számára, hogyan működhet az oktatási tárca által összeállított, úgynevezett szemafor rendszer.
„Két osztálytermünk van, az egyikben tanulnak a gyerekek, a másikban működik a napközi. Ennek köszönhetően megoldható, ha valakit napközben el kell különíteni. Ha netán ilyen helyzet adódna, azt a termet már nem használnánk aznap. Kérdés, hogy ha így alakulna, akkor ki vigyázna az elkülönített gyerekre, illetve mi van akkor, ha a tanító lesz rosszul? Ezeket a kérdéseket több iskolában feltették a pedagógusok, de egyértelmű válaszok nincsenek” – hangsúlyozta. Az iskolának saját udvara nincs, de az épülettel szemben van egy park, oda szoktak kimenni a gyerekekkel, amit akár minden szünetben megtehetnek. Elméletileg a szabadban is folyhatna az oktatás, de Tamás Szidónia szerint sok lenne a zavaró körülmény, például a szeles idő, a park mellett elhaladó forgalom, és egy sor olyan dolog, amelyek elvonhatják a gyerekek figyelmét. Emiatt nem szívesen vinné ki őket egész napra.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.