<p>Észak- és Dél-Komárom képviselő-testületeinek együttes ünnepi ülésével kedden kezdetét vette a 20. Komáromi Napok rendezvénysorozat.</p>
Oláh Imre kapta a Pro Urbe-díjat
A program minden évben április 26-án, azaz Komárom város napján indul. Mégpedig annak emlékére, hogy 1849-ben ezen a napon a dicsőséges tavaszi hadjárat egyik diadalmas csatájaként a magyar erők szétzúzták az erődrendszert körülvevő osztrák ostromzárat.
Az ünnepi ülésen hagyományosan kiosztották a Pro Urbe-díjat és a polgármesteri díját; az előbbiről minden évben a testület határoz. A képviselők döntése alapján idén a nyolcvanadik évében járó Oláh Imre, valamint a fennállásának 150. évfordulóját ünneplő művészeti alapiskola érdemelte ki a Pro urbe elismerést. Oláh Imre 1953-tól nyugdíjaztatásáig a Selye János Gimnázium jogelődjének számító gimnáziumban tanított. Ő rakta le a matematikai tehetséggondozás alapjait az intézményben, és nevéhez több, rendkívül eredményes pedagógus kinevelése fűződik, ők munkáját folytatva diákjaikkal számos országos és nemzetközi elismerést szereztek a gimnáziumnak és a városnak egyaránt. A művészeti alapiskola jogelődjét Zene-Tanoda néven 1861-ben alapította a város akkori önkormányzata. Több névváltoztatás és működési forma után 2002-től jogalanyi intézményként működik, jelenleg több mint ezer diák látogatja. A díjat Fekete Vince igazgató vette át.
A polgármesteri díját Rudolf Csölle, a Šulek gimnázium nyugalmazott fizikatanára, csillagász, Eva Ipóthová, az idősek otthonának leköszönő igazgatója, Kovács Magdolna, az Ipari Középiskola nyugalmazott magyar–történelem szakos tanára, Nagy János szobrászművész, Pásztor László, a Szlovákiai Magánorvosok Társulásának elnöke, Szentpétery Aranka színművész, Ivan Reitman, komáromi születésű, Hollywoodban élő producer, filmrendező, valamint a 125 éve alapított Duna Menti Múzeum kapta.
A vasárnap estig tartó Komáromi Napok számtalan kulturális-, sport- és szórakoztató rendezvénnyel várja a városba érkezőket (részletes program a www.komarno.sk honlapon). Amint Molnár Attila, Dél-Komárom polgármestere a megnyitón fogalmazott: a programsorozat az elmúlt esztendőkben nemcsak a város, hanem a térség egyik legnagyobb, legszínvonalasabb és legsokszínűbb kulturális rendezvényévé, társadalmi eseményévé vált. „A Komáromi Napokkal értéket teremtettünk, rendezvénysorozatunk hagyománnyá érett, amely mindig képes az új ötletek, kezdeményezések befogadására, amely évről évre képes új tartalommal feltöltődni, és így mindenkor időszerű és aktuális tud maradni” – mondta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.