<p>A tanulmányi versenyeken elért eredmények alapján Nyitra megye legeredményesebb gimnáziuma a 2007/2008-as tanévben a komáromi Selye János Gimnázium – osztotta meg lapunkkal a jó hírt Andruskó Imre igazgató. A Kerületi Tanügyi Hivatal a rangsor összeállításakor a Szlovákiában hivatalosan elismert versenyeredményeket vette alapul.</p>
Nyitra megye legeredményesebb gimnáziuma a Selye
„Ennek az elsőségnek már csak azért is különös jelentősége van, mivel az oktatási minisztérium 2009 novemberétől szeretné kialakítani az ún. elit gimnáziumok hálózatát – mondta Andruskó Imre. – A tárca koncepciója szerint első körben megyénként egy-egy, azaz összesen nyolc gimnázium kapná meg ezt a minősítést. Nem vagyunk naivak, nem tartjuk valószínűnek, hogy Nyitra megyében éppen mi lennénk a kiválasztottak, pedig eredményeink alapján kiérdemelnénk ezt a minősítést. Azt viszont mindenképpen szeretnénk elérni, hogy országos szinten legalább egy magyar nyelvű gimnázium is felkerüljön a listára, ha a nyolcba nem fér bele, akár kilencedikként.”
A minisztérium a gimnáziumok besorolásakor több kritériumot vesz figyelembe: a 2008-as érettségi vizsgán elért eredményeket, a diákok részvételét az országos és nemzetközi versenyeken, az iskola korszerűsítési törekvéseit, valamint a tanárok kvalifikációs mutatóit és azt, mennyire kapcsolódnak be a nemzetközi projektekbe. A kiválasztott tanintézmények anyagi hozzájárulást kapnak a diákok hazai és nemzetközi versenyekre való utaztatásához, a tanárok pedig külföldi tanulmányutakon, továbbképzéseken vehetnek részt. Mindez fontos a tehetséggondozás szempontjából, amire a Selye Gimnázium évtizedek óta nagy hangsúlyt fektet. Idén például 45 szakkör közül választhatnak diákjai.
Köztudott, hogy az iskolák egyre ádázabb harcot folytatnak a diákokért, már csak ezért sem mindegy, miként állják meg helyüket a konkurenciaharcban. A jó minősítés a szülők számára is támpontul szolgál, emellett arra is bizonyíték, hogy a magyar tannyelvű intézmények semmivel sem maradnak el a szlovák nyelvűektől.
„A születési mutatókat ismerve ki kell mondanunk: az elkövetkező években iskolákat kell bezárni, nem csak magyarokat, szlovákokat is – mutatott rá Andruskó Imre. – Nem dughatjuk homokba a fejünket, sem mi, iskolavezetők, sem a polgármesterek, sem a politikusok. Ha a Nyitra megyei adatokat nézzük, bő tíz év alatt egyharmadával csökkent a végzős alapiskolások száma. A 2003/2004-es tanévben a szlovák és magyar iskolákban még összesen 9934 volt a ballagó, a 2015/16-os tanévben számuk 6087-re csökken. Erre a középiskoláknak is fel kell készülniük. Csak az oktatás minősége lehet a garancia egy-egy intézmény fennmaradására.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.