Kassa/Losonc/Rimaszombat/Nagykürtös/Dunaszerdahely/Komárom. A télies ido beköszöntével ismét a figyelem középpontjába kerültek a hajléktalanok. Nem tudni pontosan, hányan élnek fedél nélkül a nagyobb városokban, a humanitárius szervezetek becslése szerint Kassán például mintegy hatszázan, mások ennek dupláját sem tartják kizártnak.
Napokon belül „rukkolnak” a hajléktalanok
Kassán a laktanyát is birtokba vehetik
A városi hivatalban megtudtuk, hamarosan még egy szükségszállást, a volt Kukueín-laktanya épületét is igénybe vehetik a rászorulók. „Ennek kapacitása sokkal nagyobb, mint a Bosákova utcai hajléktalanszállóé, több százan is elférnek a hatalmas épületben. Jelenleg gozerovel folyik az objektum tatarozása, a tervek szerint napokon belül kész lesz” – állítja Tibor Ieo szóvivo, aki szerint szükség esetén korlátozott létszámban már most tudnak fogadni hajléktalanokat.
Mindkét helyen biztosított a tisztálkodási lehetoség, és a betérok forró teát is kapnak.
Kassán hét-nyolc évvel ezelott került terítékre a kérdés, akkoriban jelentek meg a belvárosban, valamint a vasútállomás környékén a környezo járásokból felköltözött hajléktalanok, akik a kényelmesebb vegetálás reményében érkeztek a nagyvárosba. 2004-ig egyáltalán nem volt hová menniük, ekkor nyílt az elso menedékhely a Rázus utcában, mindössze 48 férohellyel, szintén az érsekség szeretetszolgálatának jóvoltából, amely többnyire külföldi adományokból muködtette a szálláshelyet. A városi költségvetésben ugyanis ekkor még egyetlen fillért sem hagytak jóvá a hajléktalanok helyzetének javítására, Kassa-Óváros önkormányzata szintén nem szándékozott menedékhelyre költeni. A helyzet azonban egy ido után tarthatatlanná vált, telente egyre többen fagytak meg az utcákon. Az említett belvárosi laktanya humanitárius célokra való kihasználását már évekkel ezelott is fontolgatták Kassán, ám akkoriban az épület még állami tulajdonban volt, sorsáról a honvédelmi minisztérium volt hivatott dönteni. A szaktárca pedig úgy határozott, inkább álljon üresen az objektum. A hosszú történet minden jel szerint jól végzodik, a jövo héttol ugyanis elvileg valamennyi kassai hajléktalannak fedél kerülhet a feje fölé a hideg éjszakákon.
Besztercebánya megyében keresik a megoldást
Remélhetoleg lesz elég szálláshely azon otthontalanok számára, akik Besztercebánya megye déli részén, a járási székhelyeken próbálják meg átvészelni az idei telet. Pontos számukat meghatározni szinte lehetetlen, sokan nem is jelentkeznek segítségért, néhányan a városok külterületein, elhagyott épületekben húzzák meg magukat. Azok, akik mégis segítséget és szálláshelyet kérnek, Losoncon egy nemrég átadott, tíz férohelyes szálláson éjszakázhatnak. Losonc önkormányzata a Szociális Fejlesztési Alaptól elnyert félmillió koronából építette ki a szállást a nyugdíjasotthon egy külön bejáratú részében. Este héttol másnap reggel nyolcig tartózkodhatnak a rászorulók ezen a szálláson, egy éjszakáért húsz koronát kell majd fizetni. Az önkormányzat a szálló mellé a közeljövoben higiéniai központot is tervez építtetni.
Rimaszombatban már évek óta muködik a szükségszálló, itt is tíz fot tudnak befogadni éjszakánként. Tavaly három hajléktalan is életét vesztette a hideg miatt. Ebben az évben már Nagykürtösön is lehetoségük lesz az otthontalanoknak arra, hogy legalább az éjszakát melegben töltsék, a Vasút utcai szociális lakások pincehelyiségeiben húsz fo számára alakítottak ki szálláshelyet.
Komáromban negyven fot tudnak elhelyezni
A város mintegy 40 hajléktalan számára tud szállást biztosítani, a Belso körúton két lakásegységet, a Vár úton pedig bódékat tart fenn erre a célra. „Ezeket a bódékat az elmúlt hónapokban 150 ezer koronáért újította fel a város, rendbe hoztuk a tetot, kicseréltük a bútorokat, kifestettünk, és november elején költözhettek be a lakók” – mondta Dubány Katalin, a városi hivatal szociális osztályának vezetoje. A bódék futésérol és a vízellátásról a város gondoskodik. A lakók havonta 700 korona használati díjat fizetnek, a gyermekekért pedig 300 koronát kell fizetni. Indokolt esetben a polgármester elengedheti ezt a díjat. „A városban a hajléktalanok száma negyven körül van, és tavaly bizony már többnyire teltházzal üzemelt a szállónk” – tette hozzá az osztályvezeto.
Dunaszerdahelyen nincs nyilvántartott hajléktalan
Dunaszerdahelyen a városi hivatal adatai szerint nincs nyilvántartásba vett hajléktalan – közölte a szociális ügyekkel foglalkozó osztály munkatársa, Kanovits Viola. Egy-egy egyedi esetet említett, amelyekre idoben sikerült megoldást találniuk. Utánajártunk, hogy a hajléktalanok egyik kedvenc „szálláshelyén”, a vasútállomás várótermében megjelentek-e már a hideg elol védelmet kereso otthontalanok. A vasútállomás egyik munkatársa elmondta, egyelore nem találkoztak ilyesmivel, de szinte biztos, hogy a fagy beálltával a tavaly téli 15–20 fos társaság újra itt keres majd menedéket. (juk, szászi, vkm, und)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.