<p>Komárom/Párkány/Bős.</p>
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A vízgazdálkodási szakemberek szerint nem valószínű, hogy a Duna vízszintje Komáromnál meghaladja a 2002-ben mért 843 cm-es maximumot.
Tegnap a Duna komáromi szakaszán és a Vág mindkét partján is másodfokú készültség volt érvényben. A 2002-es árvizet követően több fontos beruházást is végrehajtottak a gátakon. Az Erzsébet-szigeten megtámasztották a töltést, a Vág és a Duna összefolyásánál, a spiccen ugyancsak megerősítették a betonfalat, Nagykeszinél pedig 15–16 méteres mélységig speciális vízzáró anyagot injektáltak a töltésbe. „A 2010-es árhullám idején már meg is mutatkozott a beruházások pozitív hatása” – mutatott rá az igazgató.
Felkészültek az otthon evakuálására
Áradások idején a szellemileg fogyatékos nőket gondozó őrsújfalui szociális otthon kerül először veszélybe, ugyanis közvetlenül a folyó mellett fekszik.
A kiürítési terv ezúttal is elkészült, tegnap délutánig azonban még nem kellett kiköltöztetni a lakókat. „Nyitra megyétől mi is megkaptuk az evakuálási tervet, a lakók egy részét az iskola kollégiumában helyeznék el – tudtuk meg Vetter Jánostól, az Ipari Középiskola igazgatójától. – Ennek megfelelően kiürítettük a diákszálló első emeletét. Ugyanakkor szeretném megnyugtatni a szülőket, hogy valamennyi diákunkat el tudjuk helyezni. A negyedikesek már régen kiköltöztek a kollégiumból, és több vendégszobánk is van az épületben.” Értesülésünk szerint evakuálás esetén az őrsújfalui otthon lakóinak egy részét az ipari kollégiumán kívül a komáromi kórházba, az ógyallai és a lekéri otthonba szállítanák.
Lezárták a Dunamocs
és Karva közti utat
Tegnap délelőtt elöntötte a víz a Dunamocs és Karva közti másodrendű utat, amely a töltésen belül húzódik. A jelzett szakaszt ezért a rendőrség lezárta. A Karvát elkerülő elsőrendű közút megépülése óta a régit elsősorban a két település lakosai és kerékpárosok használják. Duka Gábor, Karva polgármestere arról is tájékoztatta lapunkat, hogy az óvoda és az iskola alagsorában már feltört a talajvíz. Karva és Lábatlan között nem közlekedik a kishajó, mivel a lábatlani kikötőt nem lehet a partról száraz lábbal megközelíteni.
Elmaradnak a hétvégi programok
Az árvízhelyzetre való tekintettel a hétvégén elmarad a síkvízi gyorsasági kajak-kenu verseny Komáromban. Az 55. évfolyamába lépett versenyt egy későbbi időpontban rendezik meg. Ugyancsak elmarad Dél-Komáromban az V. Hon-Napok programsorozata, a Monostori erőd dunai bástya ünnepe és a pedagóguskórusok országos találkozója.
A hét végére várják
a Duna tetőzését
Párkányban és környékén lassan emelkedik a Duna vízszintje. A régió egyes településeinek polgármesterétől (Leléd, Ipolyszalka, Helemba, Garamkövesd, Ebed, Muzsla) megtudtuk, hogy kedden délelőtt Párkányban egyeztettek. Az előrejelzések alapján a hét végére várják a Duna tetőzését. A legtöbb helyen már megkezdték a védekezést. A legkritikusabb helyekre homokot szállítottak, a zsákok töltését szerdán kezdik. A Duna várhatóan szerdán este önti el a Helembára vezető bekötőutat. A község élelmiszer- és egészségügyi ellátásáról már gondoskodtak. Tétényi Éva, Esztergom polgármestere felhívással fordult a lakosokhoz, amelyben a homokzsákok töltéséhez önkénteseket toboroz. Ha a Prímás-sziget víz alá kerül, akkor a Mária Valéria híd forgalmát ideiglenesen a belváros irányába terelik. Az aktuális helyzetről egyébként legelőször a Dunai Vízügyi Hatóság (Povodie Dunaja) helyi illetékesénél érdeklődtünk, aki azt mondta, nem adhat tájékoztatást. A hivatal selmecbányai szóvivőjéhez irányított, akit telefonon kerestünk meg. Tőle azt az utasítást kaptuk, hogy kérdéseinket tegyük fel írásban. Elektronikus levelünkre lapzártáig nem érkezett válasz.
Harmadfokú készültség a Csallóközben
Tegnap a Duna szlovákiai szakasza mentén harmadfokú árvízvédelmi készültséget hirdettek, a délutáni órákban a Dunaszerdahelyi Körzeti Hivatal vezetőjének kezdeményezésére összeült a válságstáb. A bősi vízművet előkészítették a nagyobb árhullám levezetésére.
Az Állami Hajózási Felügyelet (ŠPS) a Duna szlovákiai szakaszán június 3-án állította le a hajóforgalmat, a nyílt vízen tartózkodó járműveket a pozsonyi, illetve a komáromi kikötőkbe vontatták. A bősi vízerőmű üzemeltetője a helyzet elemzésére összehívta a műszaki stábot. „Az ülésen az Állami Hajózási Felügyelet, valamint a Szlovák Villamos Művek szakemberei voltak jelen – tájékoztatott Ján Stoličný, a bősi vízerőmű igazgatója. – Értékeltük a létesítmény műszaki állapotát, illetve felmértük, milyen intézkedéseket kell foganatosítanunk a Dunacsúny és Bős térségében jelentkező árhullám levezetésére. A turbinák továbbra is dolgoznak, az energiatermelés nem szünetel, és mindkét zsilipkamra üzemképes állapotban van. Munkatársaink az árvízvédelmi tervvel összhangban végzik a járőrszolgálatot, megfigyelés alatt tartva az elvezető csatornákat és a szivattyúállomásokat, ugyanakkor a doborgazi kieresztőművön keresztül megkezdődött a Duna bal oldali ágrendszerének elárasztása.”
Tegnap 15 órára Richard Kmeť, a Dunaszerdahelyi Körzeti Hivatal elöljárója Bősre összehívta a válságstábot. Az ülés témája az elkövetkező napokra való felkészülés, valamint a Csallóköz középső részében, a Duna mentén fekvő települések polgármestereinek tájékoztatása volt. Az elöljáró elmondta: a helyzet a térségben egyelőre nem kritikus, azonban ha a szükség megkívánja, az árvízvédelmi munkálatokba a munkanélkülieket is bevonják.
Holnap, legkésőbb pénteken tetőzik a Duna, vízszintje várhatóan meghaladja a tíz métert. Medvénél a vízszint tegnap délután 740 centiméter volt, míg 2002-ben 910 centiméteren tetőzött. (vkm, guzsu, la)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.