Kft.-t szeretnék alapítani többedmagammal. Nincs minden leendő tagnak félretett pénze, ezért tudni szeretnénk, mekkora a legkisebb összeg, amellyel a cégben tag lehet valaki, illetve mennyi a minimális alaptőke. Pénz helyett esetleg mást is be lehet számítani?
Kft.-t szeretnék alapítani többedmagammal. Nincs minden leendő tagnak félretett pénze, ezért tudni szeretnénk, mekkora a legkisebb összeg, amellyel a cégben tag lehet valaki, illetve mennyi a minimális alaptőke. Pénz helyett esetleg mást is be lehet számítani? Dolgozhat valaki ingyen a cégnek, ha cserébe részesedik a nyereségből? Nem tudom, megengedi-e ezt a törvény vagy csak bonyolítaná a helyzetet. Mivel én vagyok az ötletgazda és a legtöbb pénzzel szállnék be, szeretnék többségi tulajdonosrészt szerezni. A belső szabályokat is ennek jegyében szeretném alakítani. Rengeteg kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, ezért inkább azt szeretném tudni, hol találom meg a vonatkozó jogszabályokat.
A gazdasági társaságok alapvető társasági-jogi szabályozását olvasónk a Kereskedelmi törvénykönyv (513/1991-es törvény) második részében találja meg. A kifejezetten a korlátolt felelősségű társaságra vonatkozó rendelkezéseket a 105–153. paragrafusok tartalmazzák. Ezek mellett viszont a kft.-re vonatkoznak az általános rész rendelkezései is (56–75a paragrafusok).
Egy korlátolt felelősségű társaságnak meghatározott összegű törzsbetétekből álló törzstőkéje (základné imanie) van, mely az alapítók – tagok – betétjeiből tevődik össze, és amelyben a tagok kötelezettsége saját vagyoni hozzájárulásuk befizetésére korlátozódik – innen ered a megnevezés is. Egy Szovákiában alapított kft.-nek maximum 50 tagja lehet. A minimális hozzájárulás 750 eurónak megfelelő érték és a minimális törzstőke 5000 euró.
A leggyakoribb hozzájárulás pénzbeli, de természetesen nem pénzbeli (de pénzben kifejezhető értékű) dolgokkal, jogokkal is hozzá lehet járulni a társaság törzstőkéjéhez, ha az összefügg annak működésével vagy számára kiaknázható forrás. Ide tartoznak az ingóságok (pl. gépkocsi, gépek, IT technológia), ingatlan vagy akár a szellemi tulajdonjogok is. A nem pénzbeli hozzájárulás mibenlétét és értékét, mellyel beszámítják a törzstőkébe, a társasági szerződésben kell rögzíteni. A KT 59. paragrafusa kimondja, hogy a törzstőkéhez nem lehet munkával és egyéb szolgáltatásokkal hozzájárulni.
Egy tag csak egyféle törzsbetéttel vehet részt a társaságban. Minden tag üzletrészének (obchodný podiel spoločníka) arányában részesedik a társaság működése által hozott haszonból, mely a vagyoni hozzájárulásának a törzstőkéhez viszonyított arányával azonos, ha a társasági szerződés (spoločenská zmluva) nem határozza meg másképp.
A törzsbetéteket legfeljebb a társaság létrejöttétől számított öt éven belül kell befizetni, ha a törvény vagy a társasági szerződés nem rendelkezik másképp. A cégjegyzékbe való bejegyzési kérelem benyújtása előtt be kell fizetni a nem pénzbeli hozzájárulás teljes értékét, egy pénzbeli hozzájárulásnak pedig legalább a harminc százalékát úgy, hogy a társaság javára tett összes befizetés elérje legalább a törvény által megszabott minimális törzstőke ötven százalékát. Egytagú társaságnak viszont a teljes törzstőkét be kell fizetni még a bejegyzés előtt.
Veszelei Viktória jogász
(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.