<p>Több száz önkéntes bevonása, a régió értékeinek megmentése, szakszerűen elvégzett munka, hosszú távú fenntarthatóság, jó ötlet - ilyen mutatók teljesítése mellett lett az év projektje az Orange Alapítványnál a Mentsük meg a szabadkai törökvárat pályázat.</p>
Megkapták az év projektje címet
A pályázatot benyújtó rimaszombati Fundament Polgári Társulás a napokban kapta meg az értesítést. Télen a terepmunkák leálltak ugyan, de folyt az idei szezon előkészítése, további önkéntesek toborzása és a pénzügyi háttér biztosításához szükséges pályázatok elkészítése. A civil szerveződés tavaly év elején kapta bérbe a Szabadka városrészben lévő egykori török vár romjait rejtő területet. Ekkor még másfél méteres sűrű gaz borította az alig észrevehető falmaradványokat, a vár területén az eddigi becslések szerint két-háromezer köbméternyi hulladékot helyeztek el korábban illegálisan, ennek eltávolítása lesz az idei év egyik legfontosabb feladata. Emellett a már kitakarított bástyarom és falmaradványok közelében szeretnék elkezdeni a régészeti feltárást is, amelyet a rimaszombati GömörKishonti Múzeum régésze, Alexander Botoš vezet.
„A régió egyik figyelemreméltó turisztikai látványosságát szeretnénk ismét látogathatóvá tenni. A civil szerveződésünk ezen a területen olyan archeoparkot tervez kiépíteni, ahol Gömör két történelmi szempontból fontos korszakát, a bronzkort és az oszmán megszállás időszakát mutatnánk be. Önkénteseink főleg rimaszombatiak, de együttműködünk a régió déli részén tevékenykedő szervezettekkel is“ -mondta Hajdú István projektmenedzser. Rimaszombat török kori erődítésének romjainál 1968-ban és 1978-ban már folytak kisebb ásatások, de a teljes feltárásra eddig még nem került sor, az archeopark kialakítása előtt ezt a munkát el kell végezni. A korábban részben mezőgazdasági termelésre használt területen a tavaszi vagy az őszi szántás után rendszeresen sok cserépedénytöredéket fordított ki az eke. A várból jelenleg mindössze egyetlen körbástya romja látható, alaposabb szemlélődés után viszont jól kivehetők a föld alatti romok. A török vár még negyven évvel ezelőtt is a rimaszombatiak egyik kedvelt kirándulóhelye volt, a hatvanas években bontották le azt a régi hidat, amelyet a hagyomány szerint a török építtetett a Rima folyón. Helynévként máig él a Basakert, mint dűlőnév, amely a régi térképeken is szerepel. A vár megmentésén dolgozó civil szerveződésnek a mostani kitüntetés abban is segíthet, hogy munkájuk ismertebb legyen Rimaszombatban és távolabb is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.