Közadakozásból épült az első iskola

SZÁZ ILDIKÓÉrsekújvár. Gálaműsorral emlékeztek pénteken az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium önállósulásának tizedik évfordulójára.

SZÁZ ILDIKÓ

Érsekújvár. Gálaműsorral emlékeztek pénteken az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium önállósulásának tizedik évfordulójára. A főtéri kultúrházban felléptek az iskola jelenlegi és egykori diákjai, az előcsarnokban és a kisteremben kiállítást rendeztek a tehetséges diákok alkotásaiból.

A jubileumi ünnepséget az Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének helyi szervezete rendezte, Peternai Zsuzsanna iskolaigazgató köszönetet mondott Stancz Alíznak, az est egyik szervezőjének. A gimnázium Luzsica galériájában minden hónapban új kiállítást nyitnak, ezekből az alkotásokból láthatott válogatást a közönség. Szeredy Krisztina operaénekes a fellépése után elmondta, mindig örömmel tesz eleget az érsekújvári magyar iskolák meghívásának, mert sokat jelentettek számára a városban eltöltött évek. Peternai Zsuzsanna elmondta, az önállósulás első évei számos próbatétellel jártak, de azóta is sok sikeres diák hagyta el az iskolát, hogy hazai és külföldi egyetemen folytassa tanulmányait. Szigeti László megyei képviselő, az iskolatanács tagja foglalta össze a gimnázium történetét. „Köszönet jár mindenkinek, aki ott volt az intézet megalakulásánál. 175 évvel ezelőtt, Zsibrényi József pedagógus vetette fel elsőként a gimnáziumalapítás gondolatát. A reformkor szellemisége elérte Érsekújvárt, közadakozást szerveztek a polgárok, és a bécsi udvar 1842. október 12-én engedélyezte az iskola megnyitását” – mondta Szigeti. Gejza Pischinger, Érsekújvár polgármestere elmondta, a gimnázium két hét késéssel ugyan, de akkor is megnyitotta a kapuit, amikor bombázták a várost és telitalálatot kapott az épület. „Nem szeretnék ünneprontó lenni, de fájlalom, hogy az iskola fenntartója máig nem rendezte a városi bérleményben működő iskola épületével kapcsolatos tulajdonviszonyokat, és nem engedélyezték, hogy két osztályt nyissanak az első évfolyamban. A Pázmány Péter Gimnázium mára bekerült a köztudatba, az iskolának van létjogosultsága, ezért kérem Nyitra megye magyar képviselőit, tegyenek meg mindent az iskola megtartásáért és fejlesztéséért” – mondta Pischinger. Peržel Magdolna pedagógus adta át a diákoknak a DSD (Das Deutsche Sprachdiplom) felsőfokú C1 szintű és középfokú nyelvvizsgán elért eredményért járó okleveleket.

A Pázmány Péter Gimnáziumban pénteken rendezték meg a 6. Szövegértelmező Anyanyelvi Vetélkedőt. Az alapiskolások kategóriájában Bombicz Eleonóra, a Gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont tanulója lett az első, a gimnazisták kategóriájában Szabó Annamária, a Dunaszerdahelyi Magángimnázium diákja győzött.

Az Új Szó a rendezvény médiapartnere.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?