<p>Az iskolaügyi minisztérium kivette a dunaszerdahelyi Vásártéri Magán Szakközépiskolát a középiskolák hálózatából. A jogerős döntés értelmében bezárt az iskola. A pedagógusokat elbocsátották, kérdéses a diákok sorsa.</p>
Kétszáz diák maradt iskola nélkül
Az iskola fenntartója, O. Jolán ellen évekkel ezelőtt költségvetési csalás miatt indult eljárást, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség és a Nagyszombati Kerületi Hivatal is vizsgálta az iskola pénzügyeit. A szaktárca még tavaly döntött arról, hogy törli az intézményt a középiskolák hálózatából, a fenntartó azonban fellebbezett a határozat ellen, ezért folytatódhatott a tanítás, bár a jogi eljárást sem szüntették meg. „Az iskola kizárásáról szóló döntés a fellebbezés ellenére jogerőre emelkedett. Augusztusban megkaptuk a kerületi bíróság döntését, amely elutasította a keresetet” – tájékoztatta lapunkat Ivana Skokanová, az oktatásügyi minisztérium szóvivője. A tárca adatai szerint tavaly 273 diák kezdte meg a tanévet a magán-szakközépiskolában.
A Vásártéri Magán Szakközép-iskola vezetőségét nem érte váratlanul a döntés, hónapok óta készültek arra, hogy ha be kell zárni az intézményt, miként folytatódhatna a tanítás. Andrea Olejníková igazgató lapunknak elmondta, új intézményt szeretnének alapítani, amely az egyik városi alapiskola termeiben működne. „Az iskola fenntartójával kapcsolatos ügyek miatt sokan elvesztették a bizalmukat irántunk. Az elejétől szerettük volna kezdeni. Az illetékesek jóváhagyták a tervet, csak a közegészségügy határozata hiányzik, de a minisztérium ölbe tett kézzel ül” – nyilatkozta az igazgató.
A dunaszerdahelyi szakközépiskola bezárásával negyven pedagógus maradt munka nélkül, és mintegy kétszáz diák további sorsa vált bizonytalanná. Az intézmény – ahol egyebek mellett idegenforgalom, kereskedelem, információs rendszerek szakon érettségizhettek a diákok, továbbá kozmetikusokat, fodrászokat, cukrászokat és szakácsokat képeztek – még a 2017/2018-as tanévre is hirdetett felvételt. Elvben közel harminc elsős kezdte volna meg a tanévet a Vásártéren.
A magániskolának jelenleg 200 diákja van, a 2017/2018-as tanévre is felvételt hirdetett, körülbelül 30 gyereket vettek fel. Andrea Olejníková igazgató közölte, többen most jelentkeznének át az új intézménybe. Az igazgató azt is elmondta, hogy mintegy 40 pedagógus elvesztette a munkáját, és aligha tudnak elhelyezkedni a környéken. Ivana Skokanovától, az iskolaügyi minisztérium szóvivőjétől megtudtuk, a jogszabályok értelmében az iskolaköteles diákok elhelyezéséről a kerületi tanügyi hivatal dönt, a többi diákról az iskola alapítójának kell gondoskodnia. Andrea Olejníková azt mondta, a fenntartó augusztus végén levélben küldött egy listát arról, hol tanulhatnak tovább a diákok. A felsorolt dunaszerdahelyi és diószegi intézmények profilja azonban nincs összhangban a magán-szakközépiskolában oktatott szakokkal. „Tegnap egy másik levelet is kaptunk, amelyben további intézményeket sorolnak fel, például Diószegen, Karván, vagy Párkányban” – közölte az igazgató. Felhívta a figyelmet arra, hogy a fenntartó augusztus 29-i dátummal határozta meg a rendelkezés hatályba lépését, de az elektronikus levelet csak augusztus 31-én küldte el. A szakközépiskolának kihelyezett tagozatai is vannak, az igazgató azt nem tudta megmondani, az ott tanuló diákokkal mi lesz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.