Kétmillió eurót osztanak szét igazságosan tizenhárom falu között

m
Alistál |

A Dunamente Helyi Akció Csoport első-sorban az életkörnyezet javítását, a gazdasági háttér megerősítését, a természeti és kulturális örökség megőrzését, gazdagítását tűzte ki céljául.

További küldetései közé tartozik a régiófejlesztés feltételeinek a megteremtése, valamint a vidékfejlesztés népszerűsítése hazai és európai szinten.
Nem ez az egyetlen helyi akciócsoport, több település és falu alkotott hasonlót. Alistál 2014 őszétől lett tagja az egyik, alsó-csallóközi társulásnak, amelyet eredetileg Nagymegyer, Ekecs, Bögellő, Padány, Patas, Balony, Radvány, Medve, Kulcsod, Szap, Nyárad alkottak, majd 2014-ben csatlakozott Alistál és később Szilas. Ennek a társulásnak 2015 óta Horváth Tamás alistáli polgármester az elnöke. „A társulást 49 százalékban a közszféra és 51 százalékban a vállalkozók és polgári társulások alkotják. Megvan a saját struktúránk, vezetőségünk és ellenőrző szerveink. 2015-ben elkezdtünk kidolgozni egy stratégiát a csoportosulásunk számára, amely durván 22 ezer lakost képvisel. A földművelésügyi minisztériumba terjesztettük elbírálásra, és 2018. december 28-án alá is írtuk a szerződést a minisztériummal, amely alapján a 13 falu a stratégiában kidolgozott különböző fejlesztési projektjeire kétmillió eurós támogatást kaptunk” – magyarázza az elnök polgármester.

Most írja ki a társulás a pályázatokat, amelyekre az egyes falvak pályázni fognak a kidolgozott stratégia alapján. A felterjesztett és megvalósításra váró projektek valóban széles skálán mozognak, a szociális területen például egy napközi idősotthon felújítása az egyik projekt. Szép számmal vannak a falvak fejlesztésével foglalkozó projektek, járdák, bicikliutak kiépítése, parkok, közterületek, középületek felújítása, korszerűsítése, csatornázás. Alistálon a ravatalozó technikai berendezéseit fogják ebből a pénzből felújítani. Szép számmal akadnak agroturisztikai fejlesztési projektek is, hiszen a nagymegyeri termálfürdőnek jelentős vonzáskörzete van.

Az egyes falvakat és településeket a megbeszéléseinken mindig a polgármester képviseli, és havi rendszerességgel találkozunk az alistáli irodában. A kezdet kezdetén, amikor elindítottuk a Duna menti csoportosulásunk stratégiájának kidolgozását, megegyeztünk abban, hogy ha megkapjuk a támogatást, igazságosan osztjuk el a tagok között, tehát mind a 13 falu egyforma összeget kap. Mi így döntöttünk, de úgy tudom, általában a lakosság létszáma a döntő szorzó a pénzösszegek odaítélésénél. A kétmillió euró nagy összegnek tűnik, de 13 részre kell elosztani és a magánszférát is támogatjuk, akár azzal, hogy pluszmunkahelyeket tudnak a vállalkozók kialakítani, segítjük az önállóan gazdálkodó földműveseket mezőgazdasági gépek vásárlásánál. Mindegyik társulás, a saját igényei szerint alakítja ki a tagsági és elosztási feltételeit.

– fejezte be Horváth Tamás.

Szlovákia-szerte legalább 128 helyi akciócsoport működik, valamennyi a földművelésügyi minisztérium égisze alatt, amely a projekt gondnoka. A HACS által nyerhető támogatások különállók. Elég, ha a faluk, települések létrehoznak egy polgári társulást, és kedvezményezettjei lehetnek a minisztérium projektjének.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?