GULYÁS ZSUZSANNAPárkány/Esztergom. A helyi termékeket jelölő védjegy bevezetésén dolgozik az Ister-Granum Korlátolt Felelősségű Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (EGTC).
Helyi termékekkel az élhetőbb vidékért
GULYÁS ZSUZSANNA
Párkány/Esztergom. A helyi termékeket jelölő védjegy bevezetésén dolgozik az Ister-Granum Korlátolt Felelősségű Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (EGTC). A védjegy az Ister-Granum régióból származó, a helyben előállított termékek minőségének garanciáját jelentené.
„Az Ister-Granum régió márkáját a térségben a borlovagrend képviseli. Ezt a márkanevet szeretnék kiterjeszteni a régió más termelőire is. Meggyőződésem, hogy minden községben fellelhető legalább egy olyan termék, amely az adott települést leginkább jellemzi” – fogalmazott Nagy Péter, az Ister-Granum EGTC igazgatója. Mivel az Ister-Granum embléma határon átívelő védjegy lenne, a szokásosnál szigorúbb feltételekkel ítélnék oda.
„A terméknek a magyar és a szlovák alkalmassági vizsgálat szabványainak is meg kell felelnie. Az esetenként eltérő szabályozás miatt nagyobb körültekintésre lesz szükség” – jegyezte meg Nagy Péter. Az Ister-Granum EGTC a helyi védjegyet az élelmiszer-ipari termékek széles skálájára – zöldségek, gyümölcsök, tej és tejtermékek, hús és hústermékek, tojás, édességek, lekvárok, szörpök, méz, kenyér és pékáru, fűszerek, savanyúságok, házi sör, szódavíz, párlatok, borok – szeretnék kiterjeszteni. Emellett kézműves termékek is elnyerhetnék.
„Mivel a védjeggyel ellátott termékek iránt a tapasztalatok szerint nagyobb a fogyasztók bizalma, a termelő értékesítési lehetőségei is bővülnek. Nemcsak helyi piacokon, hanem az EGTC-együttműködés révén más régiókban is egyszerűbbé és gördülékenyebbé válna a termékek értékesítése” – hangsúlyozta az Ister-Granum EGTC vezetője. Ha védjeggyel ellátott terméket vesz, a vásárló biztos lehet abban, hogy az árut helyben csomagolták, és nem utazott több ezer kilométert. Az alapanyagot környezetkímélő módon állították elő, így a termék nem tartalmaz szükségtelen adalékokat és a kereskedelmi nyerészkedést szolgáló ártalmas anyagokat. Mivel a termelők időnként több generációra visszanyúló tapasztalataikat használják fel ahhoz, hogy helyi alapanyagokból készítsék el a termékeiket, előállításuk segítené a hagyományok fenntartását és újjászületését is. „A helyi, védjeggyel ellátott termékek révén a régióban csökkenhetne a munkanélküliség, ami elősegítené az élhető vidék megteremtését és fenntartását” – tette hozzá Nagy Péter.
A 2008-tól működő csoportosulásnak jelenleg negyvenkét magyarországi és negyven szlovákiai tagja van. Céljuknak és feladatuknak az Európai Unió által támogatott határon átívelő fejlesztések megvalósítását tekintik. A csoport 2012 decemberétől foglalkozik az Ister-Granum Helyi Termék Hálózat kialakításával. Ezzel egyrészt a termelőknek szeretnének segíteni, hogy könnyebben eljussanak a fogyasztóhoz – segítve ezzel a régió gazdaságát. Másrészt pedig az Ister-Granum Helyi Termék Hálózat kialakításával igyekeznek erősíteni és népszerűsíteni a régiót.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.