Ház a sziklán – már egy egész utca porladt el a kőbánya felett

Nyitra |

<p>A város közepén tátongó kőbánya közelében lakók már csak kerülővel tudnak kijutni az udvarukból. Telküket látványosan koptatja az erózió, de az önkormányzat tétlenül nézi a pusztulást.</p>

A Rolfes-bányában még a háború után is termeltek ki dolomitot és mészkövet, utána a kommunisták amfiteátrumot akartak építeni benne. A nagyszabású tervből nem lett semmi, de a sziklák fölé legalább padokat helyeztek és a bányaüreget megvilágították. 1982-ben természeti örökségnek nyilvánították a bányát – és azóta egy fillért sem költöttek rá. A városházán több terv is született a kihasználására és lehetőség adódna bőven, mert a nem mindennapi látványosság a városközponttól alig öt percnyire található. A porladó sziklafalak stabilizálására 1,3 millió euró kellene, de az állam nem járult hozzá a költségekhez, a helyi önkormányzat pedig olyan magasnak tartja az összeget, hogy még csak napirendre sem tűzte a kérdést. Csupán annyit tett a környéken lakók biztonságáért, hogy a bánya feletti utca szélén betonkerítést emelt. Öt éve ez is beszakadt a bányába, ezért 2011-ben az egész utcát vaskerítéssel zárták le. Néhol már ez alatt is szétporladtak a sziklák, a kerítés egy része a levegőben áll.

Az akkori járási hivatal még 1999-ben rendeletben utasította a helyi önkormányzatot, hogy tegye biztonságossá a kőbánya környékét – a tervek el is készültek, de évek óta csak annyi történik, hogy rendszeres átdolgozzák őket. A bányában csupán a szemetet szedi és az eróziót felgyorsító növényeket irtja a város rendszeresen, és többre az elkövetkező években sem készül. Még annak a családnak sem nyújtott semmilyen segítséget, amelynek a háza az erózió következtében szó szerint a sziklán áll. „2000 óta folyamatosan ígérgették a megoldást és az anyagi hozzájárulást, de nem tettek semmit. Meguntuk a várakozást, saját költségen vasbetonnal erősítettük meg a sziklát a házunk alatt. Reméljük, bennünket kibír” – mondta Anna Martišová. Az előző polgármester levélben ígérte meg neki, hogy az önkormányzat ötszázezer koronával, járul hozzá a költségeikhez, a pénzt azóta sem látták. A bánya felett lakók ma már valamennyien csak kerülővel jutnak be a városba. Azon az utcán, ahol tizenöt éve még autók jártak, ma már gyalogosan sem lehet átkelni. A városi hivatalban megkeresésünkre is csak annyit mondtak, hogy pénz híján csak az újabb leszakadó részeket tudják elkeríteni. Tavaly a takarításon kívül csupán annyira telt a magisztrátusnak, hogy a bánya feletti kerítésen elhelyezett egy „Belépni tilos. Nem nyilvános terület” feliratú táblát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?