Hatvanöt éves a Csemadok nagyfödémesi alapszervezete

<p>Nagyfödémes. Múlt héten a Mátyusföldi Fesztivál keretében ünnepelte megalakulásának 65. évfordulóját a Csemadok nagyfödémesi alapszervezete. Kopjafaállítással és gálaműsorral emlékeztek a jubileumra.</p>

BARTALOS ÉVA

A nagyfödémesi alapszervezet 1949 végén alakult, 1950 januárjában már színdarabot adtak elő a tagjai. Száraz Erzsébet, a helyi szervezet elnöke elmondta, a Csemadok jelentős szerepet játszik a község kulturális életében. „A Csemadok-lángot magyarságunk, magyarságtudatunk tartja életben. Nagyfödémes mindig az élenjáró szervezetek közé tartozott” – mondta az ünnepségen Száraz Erzsébet. 1988-tól 1994-ig a községben rendezték meg a Csemadok nyári művelődési táborait, 1994-től 1996-ig néptánc- és népzenei táboroknak adott otthont a galántai járásbeli nagyközség, itt rendezték meg a Kárpát-medencei Magyar Kulturális Napokat.

A 2000-es évek elején felére csökkent a Csemadok-tagok száma Nagyfödémesen, hullámvölgybe került a szervezet. Ma már újra jól működik, több mint 700 tagja van. 2006-tól évente megrendezik a Mátyusföldi fesztivált. A helyi szervezet színdarabokkal, nótaestekkel, esztrádműsorokkal szórakoztatja a lakosokat, író-olvasó találkozókat, bálokat és színházlátogatásokat szervez. Gondozzák a tájházat, az 1848-ban elhunyt katonák sírját és a világháborús emlékművet. Együttműködnek a község többi szervezetével.

Nagyfödémesen 1988-ban, az első nyári művelődési táborban állítottak először kopjafát. Az akkori tervek szerint minden évben új emlékoszloppal bővült volna a park. Hat év után azonban megszakadt a táborok hagyománya. A szervezet tagjai 2004-ben javasolták, hogy ötévente állítsanak emlékoszlopot azoknak, akik tovább viszik a fáklyát. A jubileum alkalmából öt felújított kopjafát áthelyeztek eredeti helyéről a falu központjába.

Csabrendek, Nagyfödémes testvérközsége új emlékoszlopot ajándékozott a falu önkormányzatának. „Minden közösség kultúráját az határozza meg, hogy milyen értékeket követ és mit gondol az élet nagy kérdéseiről. A kopjafa nem gyökerezik a földbe, mégis olyan, mint az élő fa, amely a szülőföldbe kapaszkodik. Nekünk is mély gyökereket kell eresztenünk, mert onnan jön a tápláló erő, amelyre a mindennapokban szükségünk lehet” – mondta az átadón Turcsi József, Csabrendek polgármestere, aki a kopjafát a magyar lélekhez hasonlította. Az emlékoszlop leleplezése és a koszorúzás után gálaműsort rendeztek a kultúrházban. Felléptek a község tehetséges előadói és a Berkenye néptáncegyüttes. A gálán kitüntetéssel és emléklappal köszönték meg azok munkáját, akik segítették a szervezet fejlődését, munkájukkal hozzájárultak a kultúra és az anyanyelv megőrzéséhez.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?