Elkezdődött a tallósi malom felújítása

Tallósi Vízimalom-felújítás
Tallós |

Elkezdődött a Tallósi Vízimalom teljes körű felújítása. Az év végéig tartó folyamat érdekes látnivaló lehet az arra járóknak. Év végén átadják az új látogatóközpontot, a 2024-es szezonban már megújult környezetben várják a turistákat.

Nagyjából másfél évig tartó előkészületek és elhúzódó közbeszerzés után megkezdődött a Tallósi Vízimalom felújítása.

Darabjaira szedik

A szakemberek már elkezdték darabjaira szedni az épületet. Lebontották a zsindelytetőt, eltávolítják az oldalsó burkolatot, szétszerelték a malomkereket. A következő lépésben leszedik a tetőgerendákat és a belső, mechanikus részét a malomnak, vagyis a padot a malomkerékkel egy segédszerkezet segítségével megpróbálják egészben kiemelni.

„Farestaurátorok kiirtják belőle a kártevőket, felújítják, a hiányzó részeket kipótolják, majd az épület többi részét is eltávolítják. Mivel viszonylag egyszerű építmény, ezért pár nap alatt el lehet bontani. A bonyolultabb munkát az új cölöpök leverése jelenti, ez a legnagyobb kihívás, mivel a talaj szerkezetét nem ismerjük. A régi cölöpöket valószínűleg a vízfelszín alatt fogják levágni, az újakat a régiek mellé kell majd leütni, így nagyjából 30-50 cm-rel arrébb kerül a malom. Az új cölöpök és külső felületek akácfából lesznek a tartósság végett”

– tájékoztatott Takács Mihály, a malmot üzemeltető Galántai Honismereti Múzeum igazgatója.

Takács Mihály a Tallósi Vízimalomban

Igényes munka

A közbeszerzés azért is húzódott el nagyjából másfél évig, mert olyan feladatokat kell elvégezni a malomban, amelyek speciális hozzáértést igényelnek, nehéz volt olyan szakembereket találni, akik megfelelnek az összes kritériumnak.

„Azért is jelent komoly kihívást a felújítás, mert nincsenek műszaki rajzok a malomról. A molnár nagyon sok esetben egyedül oldotta meg a javítást vagy akár az átépítést, csak a saját ötletei alapján. Találtunk olyan kisebb, szabadon futó tengelyeket, lendkerekeket, amelyekre feltételezésünk szerint rá tudott kapcsolni egy körfűrészt vagy kisebb darálót. Most fogunk rengeteg dolgot megtanulni a malomról, annak működéséről. Nagy támaszt nyújt ebben az a felújítási tervdokumentáció, amelyet még a kulturális minisztérium pályázatában 2019-ben készítettünk. További nagy segítséget Hakszer Vincétől remélünk, aki több malom, elsősorban a jókai vízimalom felújításában részt vett. Személyesen ismerte az utolsó tallósi molnárt, akitől sok mindent elsajátított, valamint nagyon sok saját tapasztalata van a malom felújításában és fenntartásában”

– hangsúlyozta Takács Mihály. A kivitelező számára az is szerepelt a feltételek között, hogy hagyományos módszerrel kell a felújítást végezni, vagyis például a gerendákat kézzel, ácsszerszámokkal kell megmunkálni vagy a régivel megegyező csapolást készíteni. A lehető legtöbb dolgot meghagynak eredetiben, csak azt cserélik ki a malmon, amit mindenképpen szükséges. A felújítás egész folyamatát filmre veszik. Erre egyrészt azért van szükség, hogy dokumentálják az egész folyamat minden fontos mozzanatát, hogy ha a jövőben ismét felújításra vagy javításra lenne szükség, könnyebb legyen a kivitelezők dolga, másrészt a készülő látogatóközpontban is bemutathatnak belőle egy-egy érdekes részt. A tervek szerint összesen mintegy 100-120 órányi felvétel készül, amelyből körülbelül félórás dokumentumfilmet forgatnak, hogy akár a televízióban is le lehessen adni. Egy kamera bizonyos időközönként fotókat is készít, amelyből néhány perces rövidfilm lesz a felújításról. Utóbbit szintén a múzeum vetíti majd a látogatóközpontban.

Megmarad az utókornak

Takács Mihály szerint ezzel a felújítással további száz-százötven évig megmaradhat a tallósi malom. Természetesen bizonyos beavatkozásokra, folyamatos karbantartásra szükség lesz, hiszen fából készült. Elsősorban a keréklapátok használódnak el, amelyek állandóan a vízzel érintkeznek, az utóbbi időben pedig a hódok is gyakran megrongálják. A fazsindelytető ugyancsak tönkremehet száz év alatt, de magával a szerkezettel valószínűleg egy további évszázadig nem lesz gond.

Készül a látogatóközpont is

Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Programban elnyert pályázati támogatásból közben épül a látogatóközpont is, amelyet a malom felújításával együtt a Molnárság – elődeink elfeledett mestersége nevű projekt foglal magába. Az emésztőgödör, a kút és az egyéb, földben kiépítendő hálózatok kivitelezését a magas talajvíz miatt kialakult problémák nehezítik. Most készül a hidrogeológiai kutatás, amely javaslatokat nyújt a problémák megoldására. Ugyancsak a projekt részeként a vízparton elöregedett fűzfák helyett is újakat telepítenek.

„A fűzfák szervesen kapcsolódtak régen a malomhoz, hiszen a molnár például a fűzfavesszőből tudta a gát fonatát pótolni, de fűtőanyagként is használta. A téli hónapokban rendszeresen botolta. Ha tönkrement a fa, mindig pótolta. Az utóbbi évtizedekben ezt elhanyagolták, így nagyon megfogyatkoztak a fűzfák a parton. Ezt is szeretnénk felújítani, hogy rekonstruálni tudjuk a malom egykori természetes környezetét”

– magyarázta a múzeumigazgató. A felújított malmot, a látogatóközpontot és a parkosított környékét a 2024-es turistaszezonra szeretnék átadni. Az idei nyár Takács Mihály szerint azért lesz emlékezetes, mert végig lehet nézni, hogyan tűnik el, majd épül fel újra a Tallósi Vízimalom, amelyre nagy valószínűséggel az életünkben többször nem lesz lehetőségünk. 

Tallós-látogatóközpont

Fontos fejlesztés

Nagyszombat megye alelnöke, Berényi József kiemelte, a vidék fő vonzerejét a Kis-Duna melletti idegenforgalom jelenti. Úgy véli, ahhoz, hogy a nagyon népszerű csónakturizmus résztvevői megálljanak Tallóson, beruházások kellenek.

„Ez egy nagyon szerencsés pont, hiszen van itt egy csárda, egy vízimalom és készül a látogatóközpont, amelyek miatt a látogatóknak érdemes megállniuk, illetve a helyi kisvállalkozókat is segíti ez a fejlesztés. A megye stratégiai céljai között szerepelt, hogy a jókai, valamint a dunatőkési malommal együtt a tallósit is fejlessze. Az idegenforgalom fellendítése mellett a projekt további célja az elődök munkájának megőrzése”

– hangsúlyozta az alelnök.

A közel 643 ezer euró költségvetésű projekt társfinanszírozója Nagyszombat megye, amely 5 százalékos önrésszel járul hozzá a költségekhez, az állami költségvetésből a kiadások 10 százalékát fedezik. A fennmaradó 85 százaléknyi összeget, azaz csaknem 547 ezer eurót az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Programból finanszírozzák. A határon átnyúló pályázat magyarországi partnere a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum, ahol már befejeződött a projektben szereplő öt malmot felújítása, valamint egy vasúti remíz és egy kerékpártároló megépítése. Ugyancsak a projekt keretében újította fel Tallós község a malomhoz vezető utat és látta el világítótestekkel. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?