Nagykér. Az idei óvodai beiratkozásokat követően beigazolódni látszottak az Apáti utcai magyar és szlovák, valamint a Kiskéri utcai szlovák óvoda fenntartójának félelmei. Ősztől ugyanis Nagykéren a jelenlegi 70 gyermek helyett már csak 58 óvodás marad.
Egymillió koronát érő megoldás
A salamoni döntés előzményeiről
Az óvodák fenntartója már a beiratkozások előtt mérlegelte, hogy az Apáti utcai vagy a Kiskéri utcai óvoda alkalmasabb-e a leendő öszszevont intézmény befogadására. Tartottak attól, miként fogadják majd a takarékossági megoldást a pedagógusok és a szülők. Kottlík László, Nagykér polgármestere ezért örömmel vette, amikor a nehéz döntést követően az érintett intézmények igazgatónői ellátogattak a községházára.
„Azért jöttek, hogy tájékoztassanak arról a megegyezésről, amely közöttük jött létre. Közölték, ők is azt szeretnék, ha a továbbiakban közös épületben működne a két óvoda. Korábban a testületi ülésen a képviselők választása az Apáti utcai intézményre esett. Ma már biztos, hogy ősszel két szlovák és egy magyar óvodai osztállyal ott nyitjuk meg az összevont óvodát – tájékoztatott Kottlík.
A korábbi kétosztályos intézménybe az eddigi kettő mellé egy harmadik mosdóhelyiséget építenek. Az egyik jelenlegi irodából tantermet alakítanak ki, és az eddiginél egy osztállyal több gyermek élvezheti majd a tágas udvar füves játszóterét. A település önkormányzata mintegy hetvenezer koronát szán az átalakításra. „Három osztályban hat óvónőre lesz szükség, jelenleg pedig hét pedagógusunk van. Egyelőre nem tudjuk, mi legyen a megoldás. Az új intézmény igazgatásával járó feladatokat az összevont szlovák és magyar alapiskolának az óvoda vezetésével megbízott igazgatóhelyettese fogja ellátni. A Kiskéri utcai óvoda épületében terveink szerint egy- és kétszobás lakásokat szeretnénk kialakítani, az ehhez szükséges pénzt pályázat útján teremtenénk elő” – avatott be a tervekbe a polgármester.
Összevont óvodából az alapiskolába?
A két óvoda fenntartása eddig több mint hárommillió koronával terhelte a település évi költségvetését. A nagykéri polgármester szerint az összevonással az elkövetkező tanévben legalább egymillió koronát takaríthatnak meg a falunak.
A település alapiskolája 1960-tól közös igazgatással működik. A nagykéri magyar egyházi és a kiskéri szlovák nemzeti, majd népi iskola története ennél régebbi múltra vezethető vissza. A nagykéri krónikát 1914-től vezető Bellus István akkori iskolaigazgató feljegyzései alapján a település első iskolájának alapítása az 1755-ös évhez köthető. Az iskola jelenlegi épületében Kottlík László és a képviselő-testület tagjainak elképzelései szerint idővel helyet kaphatna az öszszevont óvoda. „Átépítenénk az alapiskola épületét, mégpedig oly módon, hogy az óvoda külön étkezdét kapjon. Sajnos, ezt az újabb költözést már a településünk nem tudja önerőből megvalósítani, ezért pályázat útján szeretnénk megszerezni az átépítéshez szükséges támogatást – fejtette ki további terveiket Nagykér polgármestere.
A településen élőktől megtudtuk, a szülők tulajdonképpen nem ellenzik az óvodák összevonását. A nagykériek bíznak abban, hogy a két, eddig külön-külön is sikeresen működő óvoda tapasztalt pedagógusai még családiasabb hangulatú, színvonalas nevelést biztosító intézményben várják szeptembertől a gyermekeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.