Csökken az elsősök száma a Csallóközben és a Mátyusföldön

<p>Dunaszerdahely/Galánta. Nagyszombat megyében csökkent az első osztályba beíratott kisdiákok száma – 63-mal kevesebb, mint tavaly.</p>

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS

Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének adatai alapján a Dunaszerdahelyi járásban tavaly 778 gyermeket írattak be, idén 715-re csökkent a számuk; 190 gyereket írattak magyar alapiskolába a Galántai járásban, tavaly 201-et.

Változó az elsősök száma

Dunaszerdahelyen a Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Alapiskolába 68 gyermeket írattak be idén. „2013-ban a 99 beíratott elsősből csupán 66-ot tudtunk felvenni helyszűke miatt. Úgy tűnik, tudatosították a régióban, hogy a felvehető gyerekek száma korlátozott, ezért hoztak hozzánk most kevesebb gyereket. De még most is többen vannak, mint amennyit fel tudunk venni” – mondta az igazgató. Masszi János véleménye szerint a szülők többsége tisztában van a szabad választással, de azzal is, hogy az iskola vonzáskörzetébe tartozó diákokat előnyben kell részesíteni. „Nem értek egyet az ilyen korai statisztikákkal és elhamarkodott elemzésekkel, hiszen egyelőre beíratásról van szó, a felvételről május végéig kell dönteni és a szeptemberi kezdésnél is vannak változások” – közölte az igazgató.

Nagymegyeren, a Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolába 69 gyermeket írattak be, de Sebő Erzsébet igazgatónő elmondása szerint ez a szám még változhat. Az iskola előkészítő évfolyamot is nyit, ide 9 kisdiákot jelentettek be, valószínűleg 3 gyermek évet halaszt majd. „Jelenleg 58 tanulóNk van az első osztályban, a nulladikba 12 gyerek jár. Az elsősök száma évente változik. Szeptemberben derül ki, hogy igazából hány elsősünk lesz” – mondta az igazgatónő.

A galántai Kodály Zoltán Alapiskolában múlt hét végén volt a beiratkozás, 34 leendő kiselsőst írattak be. Oláh Hajnalka igazgató elmondta, örülnek a létszámnak, mert így két osztályt tudnak nyitni. „Néhány éve elérjük a harminc feletti létszámot, de voltak ínséges idők, amikor csak egy első osztály nyílt az alapiskolánkban” – nyilatkozta lapunknak az igazgatónő. A leendő kisdiákok közül 18 galántai, 16-ot a környező falvakból írattak Galántára. „A 16 gyerek 12 faluból érkezik, általában az itt dolgozó szülők gyerekei, akik naponta utaznak Galántára. Van, aki már óvodába is Galántán jár” – folytatta Oláh Hajnalka.

Diószegen folyamatosan csökken a magyar iskolások száma. Halász Máriától, a Petőfi Sándor Alapiskola igazgatójától megtudtuk, 8 leendő elsőst írattak be hozzájuk, de ez a szám szeptemberig várhatóan csökken. „Van olyan szülő, aki etnikai okokból íratja máshová a gyerekét. Az iskola létszáma folyamatosan csökken, több kilencedikes ballag el, mint ahány elsőst beíratnak. Csodának kell történnie ahhoz, hogy a jövőben több magyar gyerek legyen Diószegen” – mondta az igazgatónő.

Kevés a gyerek

A bősi Amade László Magyar Tannyelvű Alapiskolában idén nőtt a beíratott elsősök száma: 35 diákot írattak be, vélhetően 32–33 kezdi meg az iskolát szeptemberben. „Idén 29 első osztályos tanulónk van, egy évvel ezelőtt 26 volt. Tehát az elmúlt évekhez képest a hozzánk beíratott gyerekek száma nőtt” – nyilatkozta Sebő Renáta igazgatónő.

A Nagyszarvai Magyar Tannyelvű Alapiskolába 9 gyereket írtattak be. „Átlagosnak mondható ez a szám, nem kimagaslóan jó, de nem is nagyon rossz. Tavaly 12 elsőst írattak be hozzánk, de a jelenlegi második és harmadik osztályba 8-8 tanuló jár” – mondta Lelkes Edit, az iskola igazgatónője. Hozzátette, ezeken a számokon látszik, mennyire kevés a gyerek. „Akik ide jártak óvodába, szinte kivétel nélkül nálunk kezdik meg az iskolát. Az óvodában fejlesztőpedagógus foglalkozik a gyerekekkel, és egyelőre úgy véli, nincs olyan nagycsoportos óvodás, aki ne kezdhetné meg az iskolát szeptemberben” – közölte az igazgatónő.

Nyékvárkonyban drasztikusan csökkent az első osztályba íratott gyerekek száma: jelenleg 22 diák jár a Móra Ferenc Alapiskola első osztályába, most csak 16 gyereket írattak be. Polácsek Mária igazgatónő úgy véli, szeptemberben 12–13 gyerek kezdi meg az iskolát. „Az előző években átlag 20 diákunk volt az első évfolyamokban, jövő szeptemberben sokkal kevesebb lesz” – mondta Polácsek Mária, majd hozzátette, ez a szám évről évre csökkeNni fog, kevés gyermek születik a településen, sokat dunaszerdahelyi iskolába adnak.

A nyékvárkonyi alapiskolában rendhagyó módon zajlott a beíratás: a győri Gézengúz Alapítvány munkatársa foglalkozott a gyerekekkel. „Szerettünk volna lehetőséget adni a szülőknek, hogy saját szemükkel lássák, mennyire fejlett a gyermekük, szükségük van-e még az iskolakezdésig valamilyen fejlesztésre” – mondta Bíró Laura tanítónő, a beiratkozási nap programjának szervezője.

A pozsonyeperjesi Magyar Tannyelvű Alapiskolába 18 gyereket írattak be, Varga Denisza igazgatónő elmondta, vélhetően 15 tanuló ül be az iskolapadba szeptemberben. „Most 15 kisdiákunk van, és nagyon örülünk, hogy jövőre megint ennyi elsősünk lesz. Az előző években átlag 9–10 gyereket írattak be iskolánkba – nyilatkozta Varga Denisza igazgatónő. – Az óvodások létszámából ítélve bizakodhatunk, hogy jövőre is ennyi gyermeket adnak hozzánk.”

Egyre kevesebb a diák

a kisiskolákban

Jókán szeptemberben 11 kiselsős kezdi a tanévet – tájékoztatta lapunkat Kovács Erika, a Gregorovits Lipót Alapiskola igazgatója. Az idei tanévet 17 elsőssel kezdték, a mostani szám komoly csökkenés. Kovács Erika elmondta, jóllehet, ebben az évben sok volt az iskolaköteles gyerek, mégis keveset írattak a magyar iskolába. „Közel vagyunk a fővároshoz, sok szülő úgy gondolja, hogy a gyereknek jobb lesz, ha nem Jókán, hanem valamelyik környező faluban tanul. Jókán ez újabban általános gond, nem is a helyi szlovák alapiskolába íratják a gyereket, hanem elviszik máshova” – panaszolta az igazgatónő. „Még azt sem mondhatjuk, hogy lenne vonzáskörzetünk. Egyik szempontból jó, hogy Pozsony közel van, de ez sok gyereket elvisz, a szülők a városi iskolába íratják a gyerekeiket” – folytatta Kovács Erika.

Feketenyéken csupán kisiskola működik, összesen 25 gyerekkel. Horváth Piroskától, az iskola igazgatójától megtudtuk, hét gyereket írattak be hozzájuk idén, szeptemberben hat elsőssel kezdték a tanévet. „Ehhez viszonyítva jó eredmény, de az óvodában 12 iskolaköteles gyerek volt. A szülők más faluba viszik el a gyerekeket, vagy szlovák iskolába íratják őket” – nyilatkozta az igazgatónő. Elmondta, hiába próbálják meggyőzni a szülőket a helyi iskola előnyeiről, nem segít. Év végén hét negyedikes ballag el az iskolából és a beíratási adatok szerint hét kiselsős érkezik, így az iskolások száma nem változik.

A Galántához közeli Kajalon is kisiskola működik, két összevont osztályban húsz gyerek tanul. Ide három leendő kiselsőst írattak. „Ennyire számítottunk, nem volt több gyerek az óvodában, egy gyereket Galántára írattak be. Most öt elsősünk van” – tájékoztatta lapunkat Futó Mária, igazgató. (béva, szcs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?