<p>Súlyos vádakat fogalmazott meg a 100 százalékban városi tulajdonú KOMVaK Rt. víz- és csatornaművekkel szemben múlt heti sajtótájékoztatóján a szervezett bűnözéssel, terrorizmussal és korrupcióval foglalkozó nemzetközi bizottság, az Icocrim.</p>
Cáfolta a vádakat a KOMVaK igazgatója
Ivan Katrinec, a civil szervezet alelnöke elárulta: a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökséghez (Národná kriminálna agentúra) és Brüsszelbe, az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) fordulnak, hogy vizsgálódjanak az ügyben.
Kényszerfelügyelettel riogat az Icocrim
Feltételezésük szerint ugyanis a társaság vezetői a cég likvidálásán ügyködnek, beruházói hitelgarancia fejében a város tudta nélkül zálogosítottak el városi vagyont, a 2009-es alapszabály-módosítást nem jegyeztették be a belügyminisztériumba, ezért szerintük az azóta kötött szerződéseik érvénytelenek, végrehajtás folyik a társaság ellen, ráadásul úgy jutottak hozzá uniós forrásokhoz, hogy évek óta veszteségesek. „Több mint valószínű, hogy egy cég, amely ellen végrehajtás folyik, nem tudja fizetni a hiteltörlesztéseit, emiatt akár kényszerfelügyelet alá kerülhet a város, mint a társaság egyedüli részvényese – fejtegette Ivan Katrinec. – Ha a város polgármestere mindezek tudatában nem tesz jogi lépéseket, őt is feljelentjük.” Az Icocrim állítólag komáromi polgárok bejelentése nyomán kezdett érdeklődni a KOMVaK-ban történtek iránt.
Feljelentést tesz a KOMVaK is
Cséplő Gábor, a KOMVaK igazgatója kijelentette: hitelrontásért, rágalmazásért feljelentést tesznek az Icocrim ellen. „Meggyőződésünk, hogy masszív médiakampány folyik társaságunk ellen, az elmúlt hetekben félrevezető információk, csúsztatások sora látott napvilágot. Csak sejtéseink vannak, ki állhat mindez mögött és milyen célt követ – mondta Cséplő Gábor, majd tételesen cáfolta az Icocrim állításait. – Az év végi zárásaink bizonyítják, hogy a KOMVaK még soha nem volt veszteséges. Nem terheltük be a város vagyonát és más cégre sem ruházunk át vagyont. Cégünk ellen nem folyik »éles« végrehajtás, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat adott ugyan ellenünk végrehajtási megbízást, de már megegyeztük velük egy törlesztési ütemtervben. A 2009-es alapszabályban mindössze annyi módosítást történt, hogy eurósítottuk a koronában szereplő összegeket, és a változást a cégbíróság be is jegyezte.” A KOMVa- ügy február elején robbant ki, amikor nyilvánosságra került, hogy a társaság egy 2,3 millió eurós tartozás fejében 5 millió euró értékű vagyont zálogosított el az aranyosmaróti Hass kivitelező cég javára, és erről nem tájékoztatta a város vezetését. Cséplő Gábor akkor úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a tranzakció összhangban volt a cég alapszabályával, és nem városi vagyont, hanem a társaság saját vagyonát kínálták fel a jelzálog fejében. „A közegészségügyi hivatal nyomására nem lehetett tovább halogatni a Kavát Komárommal összekötő vízvezeték-hálózat megépítését és mivel a város, amelynek törvényből adódó kötelessége a lakosok egészséges ivóvízellátása, nem adott pénzt erre a beruházásra, más megoldást kellett találnunk – mutatott rá Cséplő Gábor. – A Hass cég, mint kivitelező, meghitelezte számunkra a beruházás összegét, ennek fejében kérte a hitelgaranciát, ami a kereskedelmi gyakorlatban teljesen standard megoldás.”
A pánikkeltés nem segít
Keszegh Béla alpolgármester úgy fogalmazott: sem a város, sem a polgárok érdekét nem szolgálja az a pánikkeltés, amely a KOMVaK körül zajlik. „Tény, hogy a cégnek likviditási gondjai vannak, éppen ezért két közgazdász már vizsgálja a társaság gazdálkodását, hogy a jövő heti testületi ülésen releváns információkkal tudjuk szolgálni a képviselőknek – mondta az alpolgármester. – Módosítani akarjuk a társaság alapszabályzatát is, mert elképzelhetetlen, hogy egy olyan komoly kérdésben, mint egy jelzálogszerződés megkötése, az igazgatótanácsnak ne kelljen kikérnie a testület beleegyezését.” Mindenképpen változás lesz a felügyelőtanács összetételében is, mivel egyik tagja, Győrfi László ebben a választási ciklusban már nem képviselő, a helyébe tehát mást kell választani a jelenlegi testület tagjai közül. Az új alapszabályban szeretnék megerősíteni a felügyelőtanács jogkörét is. „Intenzíven foglalkozunk tehát a KOMVaK ügyével, meg akarjuk védeni a város vagyonát, de a lépéseinket valós tényekre, nem pedig szóbeszédre alapozva akarjuk megtenni” – tette hozzá Keszegh Béla.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.