<p>Bár kedvező az időjárás, így sokan azt gondolnák, hogy a határban javában ténykednek a farmerek. Sajnos, az elképzeltnél több helyütt rossz a helyzet, számos gazdaság vár még kedvezőbb időjárásra, hogy teljes ütemben beindulhassanak a tavaszi munkálatokkal.</p>
Belvíz fékezi a tavaszi munkát
Vagyis több agrárvállalat komoly késésben van, lemaradt a tavaszi tennivalók végzésében.
„Az egyes régiók adatait csak most dolgozzuk fel, így csupán néhány nap múlva fogunk tudni pontosabb, regionális mutatókra is lebontható adatokkal szolgálni” – reagált lapunk megkeresésére Stanislav Nemec, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) szóvivője. Az őszi vetésű növénykultúrákkal kapcsolatosan annyit viszont leszögezte, hogy mind a búzából, mind pedig a repcéből kisebb vetőterületeken vetették el ősszel a magvakat a gazdák. „Ez hazai átlagban és viszonyításban értendő” – pontosított a szóvivő. Elmondása szerint mindez annak a következménye, hogy az ősz folyamán a kedvezőtlen időjárási feltételek miatt több mezőgazdasági üzemben viszonylag korán téli pihenőre kellett helyezni a nehézgépeket, mert az akkori kiadós esőzések megművelhetetlenné tették a talajt. „Az akkor bevetetlenül hagyott területeken tavasszal bizonyára utánvetéssel próbálkoznak majd, elsősorban a kukoricát és a napraforgót részesítve előnyben. De nem kizárt a tavaszi árpa termőterületének a bővítése sem” – magyarázza Nemec. Az egyes régiókból tovább érkeznek a jelentések, még mindig a tavalyi árvízkárokkal kapcsolatosan, sorolta a kamara szóvivője. „A legjelentősebb kieséseket és az azokból származó anyagi gondokat, illetve a tavaszi munkákkal való lemaradásokat a Tőketerebesi, a Dunaszerdahelyi, az Érsekújvári, valamint a Komáromi járás jelezte. Most, tavasz elején még valóban óriási a kérdőjel, vajon mennyire lehet idén mezőgazdasági termelésre kellőképpen alkalmasakká tenni az árvíz sújtotta területeket” – magyarázta Nemec.
Az Érsekújvári járáshoz tartozó Szímő község mezőgazdasági szövetkezete is óriási árvízkárokat szenvedett az elmúlt évben, így most szinte azt sem tudják, mit is végezzenek hamarabb a kedvezően alakuló tavaszi verőfényben. „Katasztrofális volt a 2010-es évünk, az árvízkárok értéke szövetkezetünkben meghaladta a 700 ezer eurót” – mondta lapunknak Illés József szövetkezeti elnök. Az ősz folyamán az óriási nehézségek ellenére mintegy 500 hektárnyi területen sikerült a talajba juttatniuk a búza vetőmagját, 140 hektáron pedig olajrepcét vetettek. „A tavaszi munkákat azzal kezdtük, hogy még mindig a tavalyi kiadós esőzések okozta károkat igyekeztünkhelyrehozni. Mintegy 60 hektárnyi területen termesztünk tavaszi árpát, s ahol a talaj engedi, napraforgót és takarmányozási célokra szánt kukoricát vetünk” – sorolta a szímői mezőgazdasági üzem vezetője.
Perleczký Gábor, a Galántai Regionális Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara igazgatója elmondta, hogy járásukban kihasználják a kedvező időjárás minden egyes percét a tavaszi mezőgazdasági munkák végzésére. „Ez ideig mintegy 6 200 hektárnyi földterületen sikerült elvetnünk a tavaszi árpát, elképzelésünk azonban körülbelül 7 850 hektár termőterület ezen növénykultúrára vonatkozólag. Napraforgót 5 700 hektáron szeretnénk ebben az évben termeszteni a járásban, szemes kukoricát pedig 11 500 hektáron. Sajnos, régiónkban is vannak olyan területek, amelyek tulajdonképpen még most is víz alatt állnak, azokon természetszerűleg nem vagyunk képesek elvégezni a tavaszi munkálatokat” – vázolta fel a helyzetet a galántai agrárkamara igazgatója.
Susla Béla
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.