<p>Figyelemfelkeltő akciót tartott hétfőn az Anyanyelvünkért Polgári Társulás a Komáromi Körzeti Hivatalban.</p>
Anyanyelv-használati útmutató a komáromi hivatalnokoknak
Alábiakban közöljük a társulás ezzel kapcsolatos, az Új Szó Online-hoz is eljuttatott közleményét:
Az államnyelvtörvény legutóbbi módosítása után az Anyanyelvünkért Polgári Társulás társkiadója volt a 2011 elején megjelent Anyanyelv-használati útmutatónak, amelyben kérdés-felelet formájában összefoglalásra kerültek a nyelvhasználatot szabályozó jogszabályok.
Már ennek elkészültekor jeleztük, hogy újabb kiadásra lesz szüksége, mivel két olyan esemény is várható volt, amely nagyban befolyásolhatja a kisebbségi nyelvhasználatot. Azóta
- a kisebbségi nyelvtörvényt módosították, illetve
- népszámlálást tartottak.
A kisebbségi nyelvtörvényt 2011-ben kibővítették. Egyes rendelkezések érvényesítésére csak 2012. június 30-a után van lehetőség. Ennek valószínűsíthetőleg az volt az oka, hogy a közigazgatási szervek fel tudjanak készülni kötelezettségeik teljesítésére.
Ezen kötelezettségek közös jellemzője, hogy csak közigazgatási szerveket érintenek és
megszegésük akár pénzbírsággal is sújtható. A sajtóanyag mellékletében az érvényesülési feltételek alapján csoportosítottuk őket.
A népszámlálás 2011 tavaszán lezajlott, és bár mindmáig csak makroeredményeket hoztak nyilvánosságra, a kisebbségi nyelvtörvény módosításából következően eredményei 10 évig még biztosan nem fogják befolyásolni a nyelvhasználat kereteit.
A 2012. június 30. utáni első munkanap jó apropó arra, hogy felhívjuk a figyelmet: immár minden, a kisebbségi nyelvtörvényben megtalálható joggal élni lehet.
Az Anyanyelvünkért Polgári Társulás ezen a napon eljuttatja a Komáromban működő hivatalokhoz az Anyanyelvhasználati útmutató hatályosított szövegű kiadását, illetve „Az ügyfél nyelvén“ elnevezésű projektje keretében elkészült kétnyelvű matricákat.
A kisebbségi nyelvtörvényből származó 2012. június 30. után érvényesíthető kötelezettségek:
1. Nincs feltételhez kötve:
- a közigazgatási szerv épületen elhelyezett megnevezését az államnyelv mellett kisebbségi nyelven is feltüntetik (2.§ (6) bekezdés) –
2. Minden községre nézve kötelező, amelynek megjelölése fel van sorolva a 2.§ (2) bekezdés szerinti kormányrendeletben (4.§ (1) bekezdés):
- a község államnyelvű elnevezése mellett a község kisebbségi nyelvű megjelölését is feltüntetik
- a község kezdetét és végét jelző közúti jelzőtáblákon,
- a közigazgatási szerv épületein
- a kisebbség nyelvén kiadott határozatokon
3. A kötelezettség minden esetben fennáll, ha az eljárás kisebbségi nyelvű beadvánnyal kezdődött, illetve kérésre is:
- közigazgatási szerv közigazgatási eljárás során hozott határozatát az államnyelvi mellett kisebbségi nyelvű hiteles fordításban is kiadja (2.§ (4) bekezdés)
4. a kötelezettség akkor áll fenn, ha ezt kérik:
- kétnyelvűen, azaz államnyelven és a kisebbség nyelvén (2.§ (5) bekezdés) is kiadják:
- születési anyakönyvi kivonatot,
- házassági anyakönyvi kivonatot,
- halotti anyakönyvi kivonatot,
- engedélyeket,
- jogosítványokat,
- igazolásokat,
- nyilatkozatokat,
- rendelkezéseket.
- a közigazgatási szerv saját hatáskörében kiadott űrlapokat kétnyelvűen is rendelkezésére bocsátja, mégpedig államnyelven és a kisebbség nyelvén. (2.§ (7) bekezdés)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.