<p>Alkut köthet az ügyészséggel az a férfi, aki egy négyhónapos csecsemőhalálát okozta tavaly januárban. A járásbíróság hétfőn el sem kezdte a tárgyalást a szándékos emberölés, alkoholos befolyásoltság miatti veszélyeztetés és súlyos egészségkárosodás okozása miatt, hanem visszaadta az ügyet az ügyészségnek.</p>
Alkudozhat az ügyészséggel a csecsemőgázoló
Kirepült a babakocsiból,
és szörnyethalt Karim B. 2008 januárjában az egyik nyitrai lakótelep kereszteződésében hajtott a járdára és elgázolta a csecsemőt kocsiban toló Sedlák családot. Az apa könynyebb sérülésekkel megúszta, az anya súlyos medencetörést szenvedett, a kisgyermek kirepült a babakocsiból és szörnyethalt. A gázoló sofőr vérében 1,5 ezreléknyi alkohol volt, a kiérkező rendőrökkel és mentősökkel is durván kötekedett. Később megpróbált alkut kötni az ügyésszel, de az visszautasította, ám a bíróság most arra a következtetésre jutott, hogy a megegyezéshez minden feltétel adott.
Feltételes büntetéssel
megúszhatja Az ügyésszel kötendő alku feltétele, hogy a vádlott büntetlen előéletű legyen, tettét beismerje, megbánja, és ne legyen szó szándékos bűncselekményről. A szóban forgó esetben épp ez a vita tárgya, Karim B. ellen ugyanis az ittas állapotára való tekintettel szándékos emberölés a vád. Ügyvédje azonban azzal érvel, hogy szó sem lehet szándékos bűncselekményről, hiszen ez esetben mindenkit, aki volán mögé ül, azzal gyanúsíthatnának, hogy bűncselekményt készül elkövetni. Akár szándékos emberölésről, akár hanyagságból elkövetett halált okozó testi sértés vétségéről van szó, a tettes négytől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, viszont míg az első esetben a büntetése kétharmadát le kell ülnie, a másodikban már félidőben kérheti a feltételes szabadon bocsátást. Sőt, vétség esetén szóba jöhet az ügyésszel kötött megállapodás, ami akár a kiszabható tétel egyharmadával rövidebb, vagy teljes egészében feltételes büntetést is jelenthet. Karim B. ügyvédje, Alexander Endrődy nem is tagadta, hogy védence ezt szeretné elérni, legfőbb érve a Legfelsőbb Bíróság idén júniusban hozott döntése, mely szerint a hasonló esetek vétségnek minősülnek.
Ittasan vezetett, övé a felelősség
A Nyitrai Járási Ügyészség tartózkodó a kérdésben, képviselője, Štefan Čepček csak annyit mondott a sajtónak, tanulmányozni fogják az ügyet és a Legfelsőbb Bíróság döntéseit is. „Egyelőre változatlan az álláspontunk, bűncselekmény történt, és ragaszkodunk a letöltendő börtönbüntetéshez” – mondta Čepček. Az elgázolt csecsemő szülei, akik szintén ott voltak a tárgyaláson, csalódottak, azt mondták, igazságtalannak tartják, hogy valaki ennyivel megúszhatja egy ártatlan gyermek megölését. „Ittasan ült a volán mögé, tehát nem mondhatja, hogy véletlen balszerencse volt. Az ő felelőssége, és soha nem fogja átérezni mit okozott, ha most leülnek vele alkudozni” – mondta a kisfiú édesanyja, Adriana Sedláková. Karim B. most is szabadlábon várja a döntést, csak egy bírósági kurátor felügyel rá. Tavaly ősszel levelet küldött Sedlákéknak, amelyben a sajnálatát fejezte ki fiuk halála miatt, de a személyes találkozást a szülőkkel a bíróság folyosóján is kerülte. (vrabec)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.